K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

V pátek odjíždí česká výprava na MS jednotlivců do Maďarska


Hned čtveřice českých reprezentantů bude ve dvouhře nasazena, nejvýše z nich Hana Matelová

V neděli 21. března odstartuje v Budapešti letošní mistrovství světa jednotlivců. V Maďarsku se představí nejlepší hráči světa, nejde totiž jen o samotné tituly světových šampionů. Tento turnaj bude prvním, jehož výsledky se budou započítávat do olympijského žebříčku v pro hry v Tokiu.

Zlaté medaile ve dvouhře obhajují Číňané Ma Long a Ding Ning, ve čtyřhře mužů Fan Zhendong a Xu Xin, čtyřhře žen Ding Ning a Liu Shiwen, ve smíšené čtyřhře Japonci Maharu Yoshimura, Kasumi Ishikawová.

Českou republiku budou v Budapešti reprezentovat v soutěžích mužů Pavel Širuček (62. na světovém žebříčku), Lubomír Jančařík (78.), David Reitšpies (185.) a Tomáš Polanský (232.), v soutěžích žen pak Hana Matelová (59.), Dana Čechová (75), Karin Adámková (103.) a Aneta Kučerová (240.). Trenéry jsou Josef Plachý a Peter Engel.

Muži se v minulém týdnu připravovali v německém Düsseldorfu, v tomto týdnu trénují v Ostravě. Všichni jsou zdravotně v pořádku a těší se na vrchol sezony. Potvrdil to Pavel Širuček, česká mužská jednička. Na konci března zaznamenal největší úspěch v kariéře, když postoupil do osmifinále turnaje ITTF World Tour Platinum v katarském Dauhá. „Mistrovství světa je samozřejmě vrcholem sezony, ale snažím se na něj připravovat jako na každý velký turnaj. Významných akcí je v sezoně hodně a těžko nějak právě před šampionátem měnit přípravu,“ říká úřadující mistr republiky.

Podobně jako většina ostatních vyhlíží také on především los. Ten do značné míry napoví o ambicích. Širuček bude společně s Lubomírem Jančaříkem nasazen přímo do hlavní soutěže. „Je to rozhodně výhoda, protože samotná kvalifikace bude pekelně těžká. A nejsou za ni žádné body do žebříčku. Mým cílem bude hrát jako v posledních týdnech, formu mám, uvidíme na co bude stačit,“ přemýšlí nad ambicemi a dodává: „Jak jsem říkal, klíčový bude los. Když budu mít ve druhém kole třeba Ma Longa, asi si moc výskat nebudu. S Číňany se na této akci téměř nedá vyhrát. Ale jinak je to jen o momentální formě. Takže, mým hlavním cílem bude vyhrát první kolo, tam žádného Číňana potkat nemohu.“

Také ve dvouhře žen jsou dvě české reprezentantky nasazeny přímo do 1. kola. Hana Matelová a Dana Čechová, která jako jediná před dvěma lety postoupila na šampionátu mezi dvaatřicet nejlepších. „Jsem moc ráda, rozehraji se ve smíšené čtyřhře a pak se uvidí, koho mi přisoudí los. Obhájit umístění z minulého mistrovství nebude lehké, ale je to reálné,“ řekla během tréninkového kempu v Havířově zkušená reprezentantka.

Také Hana Matelová už jednou mezi dvaatřiceti nejlepšími byla. Konkrétně před čtyřmi lety v čínském Su-čou. Předloni v Düsseldorfu bohužel vypadla hned v prvním kole s Francouzskou Stephanie Loeuilletteovou. „Věřím, že letos budu mít slušný los a ráda bych minimálně zopakovala rok 2015. Přiznávám, že v takové konkurenci je každý uhraný zápas skvělý. Takže se budu snažit,“ hovoří před turnajem.

Na něm má veliké ambice ve čtyřhře. Společně se Slovenkou Barborou Balážovou jsou dokonce sedmým nasazeným párem. „Bylo by hezké si zahrát o nějakou z medailí. Ale to se musí všechno sejít. A začíná to již losem. Jsme vysoko nasazené, čímž bychom se měly v začátcích vyhnout těm nejlepším párům, ale ani to samo o sobě nestačí.“

Žádný další český deblový pár se mezi nasazené nedostal. Ve čtyřhře mužů budou v kvalifikaci bojovat Pavel Širuček s Tomášem Polanským a Lubomír Jančařík s Davidem Reitšpiesem. Ve čtyřhře žen Karin Adámková s Anetou Kučerovou a právě Hana Matelová s Barborou Balážovou. Ve smíšené čtyřhře půjdou do bojů Tomáš Polanský s Hanou Matelovou a David Reitšpies s Danou Čechovou.

Světový šampionát se bude hrát v největším maďarském výstavním komplexu Hungexpo Budapest Fair Center. Zájem o turnaj je obrovský a vstupenky na finálové dny jsou již prakticky vyprodány. V neděli 21. dubna začnou zápasy v kvalifikačních skupinách dvouhry a také kvalifikace smíšené čtyřhry. První medailový ceremoniál, právě ve smíšené čtyřhře, je na programu v pátek 26. dubna a o dva dny později letošní svátek stolního tenisu skončí finálovými zápasy ve dvouhrách.

Kompletní informace o MS v Budapešti najdete ZDE