K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

V pátek začíná ve Weihai Světový pohár mužů


Němec Patrick Franziska v základní skupině změří síly s mladým Slovincem Darko Jorgičem

Jen čtyři dny po skončení Světového poháru žen, začne v čínském Weihai stejná soutěž mužů. Pokračuje tak seriál turnajů, který Mezinárodní asociace stolního tenisu nazvala RESTART. Opět se na něm představí jedenadvacet hráčů, kteří se kvalifikovali prostřednictvím kontinentálních pohárů.

Na rozdíl od ženské kategorie, má turnaj mužů bohatší historii a také není zdaleka tak dominantní záležitostí čínských hráčů. Byť právě oni budou i letos patřit k velkým favoritům.

První ročník Světového poháru se hrál v roce 1980 v Hongkongu. Tehdejší československý reprezentant Josef Dvořáček na něm vybojoval bronzovou medaili, což je bohužel jediné pódiové umístění, kterého čeští hráči na tomto prestižním podniku dosáhli. Po něm se nic podobného nepodařilo Milanu Orlowskému, Jindřichu Panskému ani Petru Korbelovi.

Evropané si ovšem historicky obecně nevedli vůbec špatně. Z předchozích čtyřiceti ročníků se celkem patnáctkrát radovali z vítězství. Rekordmanem v tomto směru je Bělorus Vladimír Samsonov, který turnaj vyhrál hned třikrát. Dvakrát se to povedlo Němci Timo Bollovi a možná trochu nečekaně i Chorvatu Zoranu Primoracovi.

Letos do bojů zasáhne sedm evropských hvězd. Mezi mini bohužel nebude vítěz únorového TOP 16 Němec Timo Boll, který do Čína neodcestoval. Mezi osmičkou nasazených jsou však vicemistr světa Švéd Mattias Falck a Němec Dimitrij Ovtcharov. Zbylou pětici čekají boje v základních skupinách. Systém turnaje je úplně stejný jako u žen. První den bude třináct hráčů bojovat ve čtyřech skupinách vždy o dvě postupová místa, o víkendu pak do hry vstoupí i nasazená elitní osmička a začne play off.

Nejvýše nasazeným hráčem je světová jednička Číňan Fan Zhendong, dvojkou je pak mistr světa a jeho krajan Ma Long. Hodně se čeká také od loňského finalisty tohoto turnaje mladého Japonce Tomokazu Harimota, ale třeba také od skvělého Brazilce Huga Calderana.

Turnaj začíná v pátek 13. listopadu brzy ráno našeho času a od 4 hodin ho můžete sledovat na stanici Arenasport TV.

 

Světový pohár mužů, Weihai

Los základních skupin

Skupina 1: Jeoung Youngsik (Kor.), Wong Chun Ting (Hongkong), Tomislav Pucar (Chorv.), Ahmed Saleh (Egypt).

Skupina 2: Liam Pitchford (Angl.), Jha Kanah (USA), Chuang Chih-Yuan (Taiwan).

Skupina 3: Patrick Franziska (Něm.), Quadri Aruna (Nig.), Darko Jorgič (Slovin.).

Skupina 4: Jang Woojin (Kor.), Robert Gardos (Rak.), Gustavo Tsuboi (Braz.).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE