K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ve francouzském Schiltigheimu se konal Eurominichamps 2019


Na mezinárodním turnaji mladšího žactva nechyběla ani výprava České republiky

Ve dnech 23. – 25.srpna 2019 se ve francouzském  Schiltigheimu uskutečnil již 15.ročník největšího mezinárodního turnaje mladšího žactva“ Eurominichamps 2019. Mezi 348 účastníky z 34 zemí Evropy, Japonska a USA nechyběla ani výprava reprezentace České republiky.

Žákyně 2007: Vendula Šichanová (SK Dobré) a Magdaléna Ščibrániová (SKST Baník Havířov), žákyně 2008: Veronika Poláková (SKST Vlašim) a Anežka Truněčková (TJ Sokol PP Hradec Králové 2), žáci 2007: David Sochor (AC Sparta Praha), Jindřich Morávek (TJ Jiskra Strážnice) a Štěpán Holub (HB Ostrov), žáci 2008: Petr Hodina (TTC Libín Prachatice), Karel Jedlička (KST Apollo Ústí nad Labem), Martin Slaný (SKST Baník Havířov) a Jan Škalda (SK Dobré). Trenéři: Martin Pytlík, Radek Košťál, Martin Bajger, Martin Linert.

Část naší výpravy (D.Sochor, P.Hodina, V.Šichanová a M.Ščibrániová pod vedením trenérů M.Bajgera a M.Linerta) dorazila do Francie již tradičně 15.srpna, kdy se v termínu 15. – 22.srpna podobně jako v předchozích letech zúčastnila ve sportovním centru  regionu Alsaska přípravného kempu před turnajem Eurominichamps spolu s výpravami Francie, Japonska, USA a Belgie. Tréninkový kemp probíhal pod vedením francouzských trenérů z celostátního programu vyhledávání talentů Damiena Loiseau, Stéphane Huclieze a Guillaume Simonina. Naši hráči a hráčky měli opět možnost vyzkoušet si způsob přípravy svých vrstevníků ve Francii.

Program byl v první části kempu velmi náročný, každý den hráči absolvovali dva tréninky po 3 hodinách zaměřené na zvýšení tréninkových objemů, úderovou jistotu, podání a jeho příjem. V první polovině kempu byl každý hrací den zahájen 45 minutovou kondiční částí formou kruhového tréninku. V pondělí 19. srpna jsme trénovali jen dopoledne, odpolední program byl naplněn návštěvou parku Orangerie nedaleko budovy Evropského parlamentu. Druhá polovina kempu byla zaměřena již více na ladění směrem k turnaji, takže jsme se věnovali více kombinacím s podáním, dále byly pravidelně zařazovány tréninkové sety. Naši hráči a hráčky nakonec zvládli náročný program bez větších potíží a dokázali se tak kvalitně připravit na turnaj Eurominichamps.

Turnaj Eurominichamps má složitý a náročný kvalifikační klíč. V kategorii chlapců byla kvalifikace hrána ve čtyřech stupních, vždy ve skupinách, a to první a druhý stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráči na 1. – 3. místě postoupili do dalšího stupně a třetí a čtvrtý stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráči na 1. a 2. místě postoupili do dalšího stupně. V kategorii děvčat byla kvalifikace hrána ve třech stupních, též ve skupinách, a to první stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. – 3. místě postoupily do dalšího stupně a druhý a třetí stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. a 2. místě postoupily do dalšího stupně.

Z kvalifikace postupovalo do hlavní soutěže v každé kategorii 32 hráčů a hráček, kteří dále hráli progresivním k. o. systémem o konečné umístění. Ostatní hráči a hráčky byli postupně zařazováni do soutěže útěchy, která byla hrána též v několika stupních, kdy nejlepších osm hráčů a hráček dohrávalo též o konečné umístění.

Do závěrečné části nedělního programu o konečné umístění v hlavní soutěži i v soutěži útěchy se nakonec probojovalo sedm našich hráčů a hráček. V kategorii žákyň ročníku 2007 byly blízko k postupu obě naše hráčky Vendula Šichanová a Magdaléna Ščibrániová. Vendy Šichanová v souboji o postup do hlavní soutěže s Němkou Hübgenovou prohrávala již 0:2 na sety, následně 7:9 v pátém setu, dokázala vyrovnat a vybojovat vedení 10:9. V koncovce bohužel prohrála 10:12. V soutěži útěchy nakonec obsadila 11. místo (celkově 43. místo), když prohrála pouze dvě koncovky v pátých setech. Majda Ščibrániová prohrála v závěrečné skupině kvalifikace s později 16. Litevkou Stankeviciute 1:3, když všechny sety prohrála v koncovkách. V soutěži útěchy nakonec obsadila 5.místo (celkově 37.místo).

V kategorii žáků ročníku 2007 obsadil David Sochor 3. místo v soutěži útěchy (celkově 35. místo), za což obdržel bronzovou medaili z rukou Mistra Evropy z Prahy z roku 1986 Jörgena Perssona. Jindřich Morávek tentokrát obsadil 9. místo v soutěži útěchy (celkově 44. místo). V kategorii žákyň ročníku 2008 ovlivnil výsledky obou našich hráček vstup do turnaje. Veronika Poláková prohrála v základní skupině s Francouzkou Couche 8:11 v pátém setu a se Španělkou Gimeno 9:11 v pátém setu, když v obou zápasech vedla 2:1 na sety. Výsledek úvodní skupiny ovlivnil její nasazení do dalšího stupně. V soutěži útěchy nakonec Verča po 10 vítězstvích v řadě prohrála až ve finále s Francouzkou Guo Zheng 0:3, obsadila tak 2.místo v soutěži útěchy (celkově 34.místo) a podobně jako David Sochor obdržela stříbrnou medaili z rukou Jörgena Perssona.

Anežka Truněčková v základní skupině nevyužila s Ukrajinkou Kovalovou vedení 2:1 na sety a prohrála 7:11 v pátém setu. V soutěži útěchy obsadila Anežka 13.místo (celkově 45.místo). V kategorii žáků 2008 nám dvakrát proklouzl postup do hlavní soutěže „mezi prsty“. Petr Hodina vedl s Francouzem Boyardem 2:0 na sety a 10:7, bohužel nezvládl koncovku, ve které prohrál 11:13 a nakonec prohrál 2:3, a to jak tento zápas, tak další zápas s Němcem Herselem a skončil tak na nepostupovém místě. Podobně v zápase o postup prohrál Martin Slaný se Španělem Khidashelim 9:11 v pátém setu.

Nejlepším hráčem naší výpravy se tak stal nejmladší člen výpravy Jan Škalda (ročník 2009). Honza bez větších problémů postoupil do hlavní soutěže, když kvalifikací prošel s bilancí 8 vítězství a 2 porážky. V 1.kole hlavní soutěže nejprve porazil Francouze Lapina a v osmifinále dokonce Japonce Iwaidu, oba 3:1, když v obou zápasech prohrával 0:1 na sety. Ve čtvrtfinále sice nestačil na Francouze Trascu, ale i tak po vítězství nad Francouzem Pilardem a po porážce s dalším Francouzem Doussinetem 2:3 obsadil vynikající 6.místo, čímž si vybojoval nominaci na říjnový turnaj Stiga Masters Minimes v belgickém Blegny.

Umístění ostatních českých reprezentantů:, chlapci 2007: Štěpán Holub 49. – 64. místo, chlapci 2008: Petr Hodina 49. – 64. místo, Martin Slaný 49. – 64., Karel Jedlička 65. – 72.

Samozřejmě jsme očekávali účast více našich hráčů v hlavní soutěži. Bohužel nám několikrát v rozhodujících chvílích chybělo více štěstí a možná též trochu více odvahy. Přesto si myslím, že pro všechny naše hráče byl tento turnaj velkou zkušeností a především motivací do dalšího tréninku. Co se týká herního projevu našich hráčů, tak stále zaostáváme v kvalitě podání, dále mají naši hráči velké problémy s pohybem. Závěrem bych rád poděkoval všem přítomným rodičům a trenérům za jejich pomoc a podporu a všem našim hráčům za jejich výkony a za vzornou reprezentaci České republiky.

Martin Linert

Kompletní výsledky 15. ročníku turnaje Euro Mini Champ’s najdete na:  www.eurominichamps.com