K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Vítězem ankety Stolní tenista roku 2019 Pavel Širuček


Český reprezentant vyhrál anketu poprvé v kariéře a má z toho obrovskou radost

Součástí sobotního programu mistrovství České republiky mužů a žen a juniorů do 21 let v Plzni bylo také vyhlášení ankety Stolní tenista roku 2019. Podobně jako v loňském roce byla anketa dvojstupňová. Nejprve hlasovali fanoušci stolního tenisu, kteří vybrali finalisty. Ve druhém kole pak komise, složená z reprezentačních trenérů seniorských i juniorských družstev, trenérů SCM a RCM, členů výkonného výboru ČAST, předsedů odborných komisí ČAST.

Cenu pro stolního tenistu roku 2019 převzal z rukou předsedy ČAST Zbyňka Špačka hráč polského DARTOM BOGORIA Grodzisk Pavel Širuček. V minulém roce zaznamenal životní průlom ve své kariéře, kdy se během roku posunul z 97. místa na světovém žebříčku až do elitní padesátky. Rok končil na 45. místě. Pomohl mu v tom například postup do čtvrtfinále Portugal Open v únoru a pak postup do osmifinále na Qatar Open v březnu. Byl oporou českého národního týmu v kvalifikaci na ME družstev a také na dalších reprezentačních akcích. „Byl to z mého pohledu velice úspěšný rok. Vyhrál jsem mistrovství republiky jednotlivců, vyhrál jsem poprvé polskou ligu a získal můj premiérový titul v této soutěži, na světovém žebříčku jsem dosáhl také svého životního maxima. Víc už to asi opravdu nešlo a popravdě jsem si myslel, že na tohle ocenění dosáhnu. Ale samozřejmě člověk nikdy neví, jak podobné ankety dopadnou. Já mám z vítězství velikou radost a děkuji všem, kdo mi dali svůj hlas,“ řekl po slavnostním vyhlášení.

Přiznal, že i přes veliké množství povedených akcí a zápasů, ho přece jen jedna věc mrzí. „V Olomouci na Czech Open jsem v prvním kole prohrál s Japoncem, tam mi to opravdu nevyšlo. Ale to je asi opravdu jediné, s čím nemohu být spokojen.“

Navázat na úspěchy v roce 2019 nebude snadné, ovšem Pavel Širuček věří, že ještě stále má na čem pracovat a postupně se ještě zlepšovat. Dokázal to ostatně nedávno na turnaji Hungarian Open, kde došel do čtvrtfinále. „Je to ovšem hrozně těžké. Prvních pětadvacet, možná pětatřicet hráčů světa, to je opravdu obrovská kvalita. Nevím, jestli je to v mých možnostech, ale posunout se ještě o těch pár míst na žebříčku, to by bylo super. Hrát s těmi nejlepšími vyrovnané zápasy. Mám ale podle mne stále blíž výkonnostně k hráčům kolem stovky, než k těm na dvacátém místě. Je co zlepšovat, moc dobře to vím a budu na tom pracovat.“

Z vítězství v kategorii talent roku se po roční přestávce opět radovala Zdena Blašková. Byla to její poslední možnost na vítězství v této kategorii do 18 let a využila ji. Byla klíčovou postavou družstva českých juniorek, které na MEJ v Ostravě vybojovaly bronzové medaile a zajistily si účast na světovém juniorském šampionátu. Startovala také na turnaji TOP 10, kde skončila šestá.

Trenérem roku byl vyhlášen Tomáš Vrňák. Ten se společně se svými svěřenkyněmi radoval v Ostravě z největšího úspěchu českých týmů. Právě on dovedl juniorky k bronzovým medailím. A není divu, že právě tento tým si došel pro cenu družstvo roku. Kromě Zdeny Blaškové se na zisku bronzové medaile na MEJ podílely Gabriela Štěpánová, Klára Hrabicová, Linda Záděrová a Anna Klempererová.

Cenu Fair play, kterou vyhlašuje Komise rozhodčích, získal Petr Handl, hráč prvoligového TTC MS Brno. „V prvním setu Handl při vedení 12:11 přiznal „prasátko“, které rozhodčí ani soupeř Javůrek nezaregistrovali (Javůrek už odcházel na druhou stranu stolu.),“ uvádí se ve vyjádření předsedy Komise rozhodčích Tomáše Malíka.

Svého favorita si vybrali také sami fanoušci. Kategorii Nejoblíbenější hráč vyhrál Tomáš Polanský z německého 1. FC Sarbrücken TT.

 

Vítězové ankety Stolní tenista roku 2019

Stolní tenista roku: Pavel Širuček (DARTOM BOGORIA Grodzisk)

Talent roku: Zdena Blašková (SK Dobré)

Trenér roku: Tomáš Vrňák

Družstvo roku: Juniorky České republiky (Zdena Blašková, Gabriela Štěpánová, Klára Hrabicová, Linda Záděrová a Anna Klempererová)

Cena Fair play: Petr Handl

Cena fanoušků pro nejsympatičtějšího hráče: Tomáš Polanský