Extraliga mužů / 08.05.2024 / 18:00

Extraliga mužů / 09.05.2024 / 18:00

Extraliga žen / 10.05.2024 / 18:00

Češi těsně podlehli Čínské Tchaj-peji, postup je ale téměř jistý

Družstvo českých mužů bylo na mistrovství světa v Busanu blízko senzaci, ale nakonec s Čínskou Tchaj-pejí prohrálo 2:3. I přesto má už jisté třetí místo ve skupině, a tedy postup do vyřazovací fáze turnaje. Nic na tom nezmění ani jejich poslední duel s Nigérií, který začíná v úterý brzy ráno ve 2 hodiny.

Skvělý výkon proti asijskému favoritu podal v úvodní dvouhře Lubomír Jančařík, který porazil 31. hráče světového žebříčku Kao Cheng-Jui 3:0 na sety. Zatímco v úvodních dvou dějstvích měl český reprezentant díky aktivní hře a minimu chyb jasně navrch, ve třetím dějství předvedli oba hráči neuvěřitelně pevné nervy. Kao měl za stavu 10:8 první dva setboly, které Jančařík odvrátil. Pak se oba střídali ve vedení. Jančařík si vypracoval celkem devět mečbolů a ten poslední za stavu 23:22 proměnil. Zařídil první bod pro český tým.

Pak čekal Tomáše Polanského pro změnu 8. hráč světového žebříčku Lin Yun-Ju. Ten nedal českému hráči vůbec žádnou šanci. V roce 2019 ve svých osmnácti letech vyhrál v Olomouci turnaj Czech Open a postupně se propracoval mezi absolutní světovou špičku. Své mistrovství předvedl v plné parádě a srovnal na 1:1.

Na úvodní set zápasu s Chuang Chih-Yuanem dlouho nezapomene Jiří Martinko. Pro změnu 35. hráče světového žebříčku dokonale zaskočil a teprve až za stavu 9:0 mu povolil získat první míček. Set vyhrál 11:1 a ve druhém pak ve skvělém výkonu pokračoval. Vyhrál v koncovce 12:10 s byl blízko dalšímu velikému překvapení. To se také nakonec konalo. Martinko sice třetí set prohrál, ale v tom čtvrtém svůj vynikající výkon korunoval v koncovce, kdy dotáhl zápas do vítězného konce. Poslal český tým podruhé do vedení.

Asiaté byli nepochybně vývojem utkání zaskočeni. Vždyť šlo o druhé místo ve skupině a výhodnější pozici v první kole vyřazovacích bojů. Lin Yun-Ju už však má dostatek zkušeností, aby i tuto nepříjemnou situaci zvládl. Opět předvedl proti Lubomíru Jančaříkovi bezchybný výkon. První set vyhrál v koncovce a další dva pak už bez větších problémů.

O osudu utkání tak musela rozhodnout až poslední dvouhra. Netrvala však dlouho. Tomáš Polanský po několika míčcích svému soupeři Kao Cheg-Jui kvůli bolestem zad vzdal. Češi prohráli 2:3, mají však už před svým posledním vystoupením proti Nigérii prakticky jistý postup do vyřazovací fáze turnaje. Vyřadit by je mohla jen neproavděpodobná výhra Madagaskaru nad Čínskou Tchaj-pejí a současně prohra s Nigérií. Trenér Josef Plachý neměl k výkonu svého týmu žádné výhrady. Měl radost z toho, jak jeho svěřenci favorizovaného soupeře potrápili. "Bylo to hodně dobré, skvělé výkony Luboše a Jirky nás držely dokonce v šanci na výhru. Tomáš si bohužel v první dvouhře lehce poranil záda, ale chtěl to zkusit i v rozhodujícím zápase. Už jsme ani nemohli střídat, takže šel do boje. Pak bohužel cítil, že při některých úderech stále cítí bolest, takže nešlo proti tak kvalitnímu soupeři v tomto stavu hrát. Já ale musím celé družstvo za výkon v tomto utkání pochválit," řekl.

Mistrovství světa družstev 2024, Busan

Výsledek českých mužů ve skupinové fázi

ČESKO – Čínská Tchaj-pej 2:3

Lubomír JANČAŘÍK – KAO Cheng-Jui 3:0 (5,7,22), Tomáš POLANSKÝ – LIN Yun-Ju 0:3 (-2,-7,-4), Jiří MARTINKO – CHUANG Chih-Yuan 3:1 (1,10,-4,7), Lubomír JANČAŘÍK – LIN Yun-Ju 0:3 (-9,-5,-5), Tomáš POLANSKÝ – KAO Cheng-Jui 0:3 INJ.