KONEC

SKST Chodov

NH Ostrava

Extraliga mužů / 08.05.2024 / 18:00

KONEC

HB Ostrov Havlíčkův Brod

SKST Liberec

Extraliga mužů / 09.05.2024 / 18:00

KONEC

HB Ostrov Havlíčkův Brod

SKST PLUS Hodonín A

Extraliga žen / 10.05.2024 / 18:00

PŘED ZÁPASEM

SKST PLUS Hodonín A

HB Ostrov Havlíčkův Brod

Extraliga žen / 24.05.2024 / 18:00

PŘED ZÁPASEM

HB Ostrov Havlíčkův Brod

SKST PLUS Hodonín A

Extraliga žen / 26.05.2024 / 16:00

Ping-pong TV získává stále větší popularitu

Projekt Ping-pong TV (PPTV) sdružuje zápasová i nesoutěžní videa ze stolního tenisu. Zároveň z každého extraligového kola mužů přináší jeden vybraný zápas v televizní kvalitě s dvojicí komentátorů. Hlavními komentátory jsou bývalý juniorský reprezentant a současně hráč 1. ligy Lukáš Foff a zkušený sportovní komentátor a moderátor Tomáš Tikal. Po svém boku mají vynikající současné či bývalé hráče v rolích expertů, kteří dodávají komentování odborný pohled. Mezi experty nalezneme legendy českého a česko-slovenského stolního tenisu Jindřicha Panského a Petra Korbela, bývalé reprezentanty Danu Čechovou či Jiřího Vráblíka a spoustu hráčů, kteří jsou momentálně na vrcholu svých sil.

Historie Ping-pong TV

Začátek vysílání stolního tenisu přes internet se zrodil v hlavách Ivana Urbana a jeho syna Marka na konci roku 2010. Krátce na to se skutečně na Youtube kanále ČAST objevil přímý přenos z extraligového zápasu mezi Baníkem Havířov Charvát a SK Kotlářka Praha, který byl na tento kanál nahrán 14. ledna 2011. 

Tehdejší podmínky se s těmi současnými samozřejmě nedají vůbec srovnávat. Tehdejší požadovaná rychlost internetu na spuštění streamu byla 400 kb/s. Pro porovnání, na dnešní utkání je minimální požadovaná rychlost v nižších desítkách mb/s. Vysílalo se v neporovnatelně nižší kvalitě na takzvané SD rozlišení. 

Od prvního vysílaného přenosu se nepokračovalo v pravidelném režimu, jednalo se spíše o nárazové přenosy. Zlom přišel na MČR v Teplicích v roce 2013, když finálový duel mezi Petrem Korbelem a Dmitrijem Prokopcovem zhlédlo na více než 22 tisíc fanoušků, přitom do té doby sledovalo přenosy z nejvyšší české soutěže v průměru 40 diváků. Od tohoto momentu se začal po několik sezón vysílat z každého kola jeden extraligový zápas.

Díky stále lepší technice a obrovskému zaujetí všech lidí, kteří se podíleli na vysílání, se dařilo neustále posouvat kvalitu přímých přenosů. Ivan Urban s úsměvem vzpomíná také na to, že v jednu chvíli byly zápasy ze stolního tenisu vysílány ve větší kvalitě než cokoliv jiného v České televizi. „Když se objevila nějaká novinka, hned jsme to tam tlačili a chtěli jsme ukázat všem, že to umíme. My jsme měli v určité době dokonce několik týdnů ostřejší obraz, než Česká televize. Vysílali jsme v HD rozlišení, zatímco televizi přechod z SD na HD rozlišení trval o něco déle,“ usmívá se Urban. Nedílnou součástí přenosů byli také komentátoři. První komentátorskou dvojici vytvořili Radek Bauer a Jindřich Panský, ale expertů se po boku jejich televizních kolegů vystřídalo spoustu. Zároveň s Youtube kanálem se vysílalo také v iVysílání České televize.

V roce 2014 došlo k založení portálu ping-pong.tv, který se stal místem, kde se sdružovaly všechny přenosy ze stolního tenisu, nejen z nejvyšší české soutěže. Pro diváka je to nejsnazší cesta, jak se dostat k zápasům svého oblíbeného týmu, které mají povinnost streamovat přes kanál Youtube všechna domácí utkání z české Extraligy.

V roce 2018 Marek Urban založil FlexCast a stál po boku asociace u znovuobnovení pravidelného vysílání v televizní kvalitě a s komentátory pod názvem Ping-pong TV. Kromě nového grafického vzhledu došlo k vytvoření pravidelného patnáctiminutového předzápasového studia, kterým se nemůže pyšnit žádná jiná evropská soutěž stolního tenisu. Dvojice komentátorů se věnuje aktuálnímu dění ve stolním tenise, slovo také dostávají zajímaví hosté.

V roce 2020 došlo k dalšímu milníku Ping-pong TV, která se poprvé dostala do živého televizního vysílání, a to na kanály Arena Sport TV. Přesto však souběžně pokračovalo vysílání i na původní internetové platformě. Přechod na televizní obrazovky však znamenal, že dlouholetí komentátoři konkurenční České televize nemohli pokračovat v tomto projektu, a tak došlo k zaškolení nových hlavních komentátorů. Jedním z nich se stal Lukáš Foff, který si vzal Ping-pong TV na starost i po dramaturgické stránce a pozici druhého hlavního komentátora zaujal bývalý reprezentant České republiky Josef Šimončík. Ten následně po první sezoně kvůli problémům se zády tento post musel opustit a jeho místo zaujal komentátor a moderátor televize Polar Tomáš Tikal. 

 

Hlavní komentátoři Ping-pong TV

Lukáš Foff

Lukáš Foff

Rodák z Hradce Králové se věnuje stolnímu tenisu již od útlého věku. Působil v mládežnických reprezentacích, několik sezon nastupoval také v české extralize. V projektu PPTV začal nejprve jako expert, ale během dvou ročníků se vypracoval na pozici hlavního komentátora a zároveň vedoucího samotného projektu. Nejvíce si užívá vypjaté momenty vyrovnaných zápasů, po kterých může naplno popustit uzdu svým emocím, kterými při utkáních rozhodně nešetří. 

Tomáš Tikal

Tomáš Tikal

Absolvent sportovní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy se narodil v Ostravě a žije ve Frýdku-Místku. Profesionální moderátor ostravské televize Polar začal s komentováním sportovních přenosů už v pětadvaceti letech. Specializoval se zpočátku především na fotbal a hokej, ale postupně svůj záběr rozšířil i na další sporty. V poslední době se věnuje nejvíce stolnímu tenisu a baseballu. Jeho komentování je stručné a trefné, jak se na Ostraváka sluší a patří.

Experti Ping-pong TV

Jindřich Panský

Jindřich Panský

Legenda českého stolního tenisu. V osmdesátých letech minulého století patřil ke světové špičce, což dokazují dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy v Göteborgu z roku 1985. Se svým parťákem Milanem Orlowským jezdí po celém světě se svojí exhibicí, kterou už viděly desetitisíce diváků. Stolnímu tenisu zasvětil celý život, je velmi přímý a co má na srdci, to s klidem řekne do éteru. I proto je stálicí na pozici experta.

Petr Korbel

Petr Korbel

Největší česká ikona moderní doby. Hráč, který byl postrachem Asiatů a ničil je svojí zlatou rukou. V dobách své největší slávy byl ve druhé desítce na světovém žebříčku, dostal se do semifinále olympijských her v Atlantě a získal ve dvouhře bronzovou medaili na mistrovství Evropy. I v pokročilém věku stále úřaduje v nejvyšší české soutěži, když nastupuje za svůj vlastní klub TTC Ostrava 2016, kde mimo jiné dělá také trenéra a manažera.

Dana Čechová

Dana Čechová

Dvojnásobná olympionička z let 2008 a 2012 jako hráčka, v roce 2021 se olympijských her v Tokiu zúčastnila jako trenérka. Vedla totiž nizozemskou hráčku Britt Eerlandovou, která rozhodně nezklamala. Za svoji bohatou kariéru získala dva tituly mistryně České republiky ve dvouhře, medaile z mezinárodních akcí a ve své poslední hráčské sezóně 2020/21 se rozloučila sladkým vítězstvím v Extralize s týmem MSK Břeclav. 

Jiří Vráblík

Mistr polské ligy s Dzialdowem, kde působil jako hrající trenér a připsal si klíčovou roli v cestě za vytouženým titulem. Následně se nechal přemluvit k návratu do české Extraligy, kde okamžitě zaujal místo jedné z největších hvězd. To vše podtrhl senzační jízdou na mistrovství České republiky, kde získal svůj první titul ve dvouhře. Obrovský bavič a sympaťák, který je velice pohotový, což ho naprosto předurčuje být výborným televizním expertem.

Petr David

Petr David

Dlouholetá stálice české Extraligy. Vynikající deblový hráč, což potvrdil několika tituly mistra České republiky v této kategorii. Získal také stříbrnou medaili na mistrovství Evropy juniorů. Nepříjemný levák, který svým vynikajícím bekhendovým blokem trápí všechny soupeře v naší nejvyšší soutěži.

Tomáš Demek

Tomáš Demek

Bývalý výborný hráč, který za stolem létal a útočil z obou stran. V současné době ještě občas nakoukne do druhé nejvyšší soutěže, ale hlavně se soustředí na chod klubu TTC Ostrava 2016. Trenérských zkušeností má spoustu, sbíral je při titulových sezonách s HB Ostrov či TTC Ostrava. Působil také jako šéftrenér české reprezentace.