Dnes začíná Olympiáda dětí a mládeže

Už dnes v podvečer proběhne na Náplavce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích zahajovací ceremoniál XI. Olympiády dětí a mládeže. Měsíc před zahájením olympijských her v Paříži si tak tu svoji olympijskou atmosféru může vychutnat 4500 účastníků her, určených pro kategorie staršího a mladšího žactva.

„Všechny dílčí aspekty olympijských her a Olympiády dětí a mládeže jsou stejné. A je to právě slavnostní zahájení, na které pak všichni účastníci vzpomínají, jelikož zde poprvé pocítí speciální olympijskou atmosféru. Ta pak bude v Českých Budějovicích a dalších pořadatelských městech znatelná i následující čtyři dny,” říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Soutěžit se bude ve dvaceti sportech, včetně stolního tenisu. Olympiáda dětí a mládeže je celorepubliková soutěž krajských týmů. Každý tým má svého vlajkonoše a děti se tak budou moci setkat s takovými hvězdami sportovního světa, jako jsou například olympijský vítěz z Nagana hokejista Martin Procházka, bývalý hráč basketbalové NBA Jiří Welsh, medailistka z olympijských her v Soči biatlonistka Eva Puskarčíková nebo trojnásobný halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák.

Ve stolním tenise se bude na Výstavišti v pavilonu T1 soutěžit o sady medailí ve dvouhrách, čtyřhrách i družstvech. Účastníky čeká ve třech dnech mimořádně nabitý program, ovšem stejně tak obrovské množství zážitků. Není tedy divu, že si tuto mimořádnou akci nenechali ujít nejlepší hráči a hráčky obou věkových kategoriích.

Mezi přihlášenými najdeme například Hanku Kodetovou, která bude reprezentovat Středočeský kraj, Jana Škaldu (Královéhradecký kraj), Simonu Holubovou a Adélu Brhelovou (Jihomoravský kraj), Jakuba Kabelku (Ústecký kraj), Filipa Račáka (Zlínský kraj) nebo Olivera Olejníka (Moravskoslezský kraj). Řadu z nich čeká v červenci mládežnický evropský šampionát ve švédském Malmö, možnost zúčastnit se Olympiády dětí a mládeže však neodmítli. I to je dokladem obrovské popularity této akce.

Foto: Ondřej Selinger/ČOV

Kompletní informace o ODM a výsledky najdete ZDE

Výsledky a rozlosování na Tournament software najdete ZDE

Rámcový časový plán ODM ramcovy casovy plan ver-240622

související články