Jak je to s žebříčky ELoST

V posledních týdnech se ze strany hráčů a hráček napříč všemi soutěžemi množí dotazy na snížení bodové hodnoty ELO v průměru 60 – 90 bodů. Jak to aktuálně s oblíbeným žebříčkem ELoST je a co pro jeho fungování dělá Česká asociace stolního tenisu?

Na začátku všeho bylo v roce 2020 náhlé úmrtí autora žebříčků ELoST a obrovského nadšence pro stolní tenis Radka Kučery. Asociaci se přes veškerou snahu nepodařilo od dědiců odkoupit licenci a licenční smlouva s poskytovatelem skončila 28. února 2022. Vedení asociace pochopitelně nechtělo přijít o tento výjimečný a hodně sledovaný produkt, a proto byla naprogramovaná vlastní verze, tak abychom neztratili kontinuitu.

Vše další ve své odpovědi shrnuje ředitel soutěží ČAST Miroslav Henžel. „Na úvod bych chtěl říci, že v případě aktuálních bodových hodnot žebříčku Elo nejde o systémové úpravy, ale o neobjasněnou změnu ve výpočtu na serveru www.elost.cz, a to z důvodu, že výpočet probíhá na soukromém serveru a ČAST nemá možnost odstranit tuto závadu.

Server ELoST získává informace o jednotlivých zápasech z databáze Registru, informace se na serveru zpracují do bodové hodnoty na základě daného algoritmu a následně hodnoty vrátí zpět do Registru. Pro běžného uživatele je výstup vidět na webových stránkách www.elost.cz a ve STISu.

ČAST měla zájem server elost převzít do své správy odkoupením zdrojových kódu, nicméně záměr se nepodařilo uskutečnit a nedošlo k dohodě. Na základě toho bylo rozhodnuto o vytvoření vlastního systému na stejných principech se spuštěním od sezony 2022/2023.

Jelikož od začátku letošní sezony docházelo k menším či větším výpadkům, buď ve výpočtu hodnot nebo nefunkčností serveru, byl v lednu systém vlastního výpočtu, vlivem dalšího výpadku, spuštěn v IS ČAST (Registr, STIS). Bodové hodnoty hráčů se zatím zobrazují ve STISu v kartě hráče jen za letošní sezonu, další funkce (statistiky) budou postupně zapracovávány ve STISu.

Omlouváme se všem, kteří sledují své bodové hodnoty ELo na serveru www.elost.cz. Doporučujeme je sledovat ve STISu v kartě hráče pod názvem Stolní Tenis Ranking (STR). Hodnoty v žebříčcích budou v nejbližší době přepojeny z ELo na STR.“

související články