Mistry republiky Širuček s Blaškovou

V Havířově skončilo mistrovství republiky mužů a žen. Tituly ve dvouhrách vybojovali Pavel Širuček z HB Ostrov a Zdena Blašková z SK Dobré. Oba se navíc se svými parťáky radovali také z vítězství ve čtyřhrách.

Finálový den přinesl hned dopoledne jedno velké překvapení, když Zdena Blašková v semifinále dvouhry vyřadila českou ženskou jedničku Hanu Matelovou 4:3. Ve druhém semifinále uspěla Kateřina Tomanovská, která porazila Markétu Ševčíkovou. Semifinálové duely dvouhry mužů překvapivě nebyly příliš vyrovnané. Pavel Širuček porazil Tomáše Polanského 4:0 a Lubomír Jančařík vyřadil Tomáše Treglera 4:1.

Zdena Blašková také ve finále svedla sedmisetovou bitvu. Podobně jako vloni v Kutné Hoře bojovala o titul s Kateřinou Tomanovskou. A bylo to opět na sedm setů. Tentokrát už hráčka SK Dobré ustála obrovský tlak a zkušenější soupeřce loňskou porážku oplatila. „Konečně mám kompletní sbírku medailí, ale byly to pořádné nervy. Byla jsem hodně nervózní. S Kačkou hráváme proti sobě poměrně často, poslední dobou vyhrávala více ona a já jsem navíc měla v hlavě ten zápas na posledním mistrovství, kde jsem vedla 3:1 na sety a v dalším setu o několik míčků. Na výhru jsem to tenkrát nedotáhla, o to větší radost mám z toho, že jsem letos koncovku zvládla,“ vrátila se po zápase ještě k loňskému finále.

Poprvé v kariéře se radovala ze zisku mistrovského titulu ve dvouhře žen až na letošním šampionátu v Havířově. A navíc vyřadila Hanu Matelovou. „Tohle má pro mne obrovskou cenu. V poslední době jsem nehrála ani třeba v extralize nejlépe a jsem velmi ráda, že se mi tohle povedlo právě tady na mistrovství. V Havířově se sešlo úplně všechno. Štěstí, forma i psychická pohoda. Bylo hodně fanoušků, měla jsem tady velikou podporu z rodiny, což mi také určitě pomohlo,“ dodala.

Na svůj premiérový titul si brousil zuby také Lubomír Jančařík, jenže ve finále proti němu stál skvěle hrající Pavel Širuček. Hráč HB Ostrov vyhrál první set, v tom druhém sice v koncovce prohrál, ale neztratil nervy a své úsilí dotáhl do vítězného konce. Vybojoval svůj čtvrtý titul mistra republiky ve dvouhře. „Musím říct, že jsem hrál po dlouhé době až nad své možnosti. Někdy jsem se až divil, co jsem dokázal zahrát. Hlavně přechody z pod stolu forhendem. Turnaj mě zastihl v dobré formě a udržel jsem to až do konce. Luboš ve finále předvedl taky výborný výkon, klobouk dolů, že v pátém setu i za stavu 3:9 stále bojoval a hledal recept. A najednou to bylo 10:10. Měl jsem v koncovce trochu štěstí, ale asi to tak mělo být,“ hovořil po zápase spokojený Pavel Širuček.

Ve čtyřhrách neobhájil mistrovské tituly ani jeden pár. Tamara Tomanová s Markétou Ševčíkovou prohrály ve finále s Kateřinou Tomanovskou a Zdenou Blaškovou 1:3, Šimon Bělík s Tomášem Martinkem vypadli už v semifinále. Nad jejich síly byli Petr David s Ondřejem Bajgerem. A ti naopak nestačili ve finále na pár Pavel Širuček, Jiří Martinko. Obhájci titulu ve smíšené čtyřhře Petr David s Kristýnou Štefcovou vypadli letos už ve čtvrtfinále a ze zlata se nakonec radovala dvojice Tomáš Polanský, Iva Meindlová Čečotka. Ve finále porazila pár Vít Kadlec, Helena Sommerová.

Mistrovství ČR mužů a žen, Havířov

Výsledky hlavní soutěže

Dvouhra mužů, semifinále

Čtvrtfinále: Pavel Širuček (HB Ostrov) – Tomáš Polanský (1. FC Saarbrücken TT) 4:0 (8,9,4,6), Lubomír Jančařík (CCTT Jura Moretz) – Tomáš Tregler (HB Ostrov) 4:1 (7,9,-15,7,6). Finále: Pavel Širuček (HB Ostrov) – Lubomír Jančařík (CCTT Jura Moretz) 4:1 (9,-11,8,6,10).

Dvouhra žen, semifinále: Zdena Blašková (SK Dobré) – Hana Matelová (ASRTT Etival) 4:3 (8,-5,-4,8,6,-7,10), Kateřina Tomanovská (TTG Bingen/Münster Sarmsheim) – Markéta Ševčíková (SKST Hodonín) 4:0 (7,2,2,7). Finále: Zdena Blašková (SK Dobré) – Kateřina Tomanovská (TTG Bingen/Münster Sarmsheim) 4:3 (8,-2,4,-9,8,-4,7).

Čtyřhra mužů, semifinále: Jiří Martinko (SPG Felbermayr Wels), Pavel Širuček (HB Ostrov) – Tomáš Koldas (Howald), Adam Štalzer (SKST Havířov) 3:0 (8,7,8), Ondřej Bajger (SKST Havířov), Petr David (KT Praha) – Šimon Bělík (SKST Havířov), Tomáš Martinko (HB Ostrov) 3:2 (10,5,-7,-4,8). Finále: Jiří Martinko (SPG Felbermayr Wels), Pavel Širuček (HB Ostrov) – Ondřej Bajger (SKST Havířov), Petr David (KT Praha) 3:2 (-10,7,-10,8,9).

Čtyřhra žen, semifinále: Zdena Blašková (SK Dobré), Kateřina Tomanovská (TTG Bingen/Münster Sarmsheim) – Kristýna Štefcová (MSK Břeclav), Gabriela Štěpánová (SKST Havířov) 3:0 (5,7,6), Markéta Ševčíková (SKST Hodonín), Tamara Tomanová (TJ Ostrava KST) – Karin Grofová (SKST Hodonín), Aneta Širučková (HB Ostrov) 3:2 (8,-14,6,-8,7). Finále: Zdena Blašková (SK Dobré), Kateřina Tomanovská (TTG Bingen/Münster Sarmsheim) – Markéta Ševčíková (SKST Hodonín), Tamara Tomanová (TJ Ostrava KST) 3:1 (9,8,-11,9).

Smíšená čtyřhra, semifinále: Tomáš Polanský (1. FC Saarbrücken TT), Iva Meidlová Čečotka (SF SKK El Niňo Praha) – Pavel Širuček, Aneta Širučková (HB Ostrov) 3:1 (3,-8,7,9), Vít Kadlec, Helena Sommerová (TJ Ostrava KST) – Adam Štalzer (SKST Hodonín), Markéta Ševčíková (SKST PLUS Hodonín) 3:1 (3,10,-3,7). Finále: Tomáš Polanský (1. FC Saarbrücken TT), Iva Meidlová Čečotka (SF SKK El Niňo Praha) – Vít Kadlec, Helena Sommerová (TJ Ostrava KST) 3:1 (-8,10,8,6).

Kompletní výsledky najdete ZDE

Fotogalerii najdete na Flickru ZDE

 

související články