Na ME družstev postoupily i české ženy

Poté, co si český národní tým mužů zajistil postup na podzimní mistrovství Evropy družstev, mají jistotu účasti na turnaji ve švédském Malmö i ženy. Ve svém třetím utkání skupiny A2 a v prvním ze dvou domácích porazily Itálii 3:2, takže ve skupině nemohou skončit na horším než druhém postupovém místě. Ve čtvrtek je navíc opět v Havířově čeká od 18 hodin duel s Portugalskem.

Byly to ovšem proti italskému týmu nervy od začátku až do samotného konce. Na úvod dvě pětisetové bitvy, pak šly dokonce do vedení Italky, ale nakonec vše zařídila Hana Matelová, která vybojovala dva body potřebné k postupu.

Na úvod svedla vyrovnanou bitvu s Deborou Vivarelliovou, kterou rozhodla až v pátém setu 14:12. „Já se nechci nijak vymlouvat, ale v neděli jsem dobírala antibiotika a vůbec jsme nevěděli, zda budu moci hrát. Nakonec jsme to riskli a já jsem moc ráda, že jsem vyhrála a vnesla trochu klid do týmu. S tím, že ten můj výkon mohl být ještě lepší,“ řekla po utkání česká jednička.

Pět setů viděli diváci na tribunách také ve druhé dvouhře mezi Zdenou Blaškovou a Giorgií Piccolinovou. Česká reprezentantka se držela statečně, ve čtvrtém setu měla dokonce mečbol, jenže Italka ho odvrátila a pak měla v rozhodujícím dějství pevnější nervy. Další bod přidala ve třetí dvouhře Nikoleta Stefanová. Vyhrála nad Kateřinou Tomanovskou koncovky prvních dvou setů a v tom třetí pak jasně dominovala.

Vše ale jistila Hana Matelová. Předvedla, jak má vypadat výkon 26. hráčky světového žebříčku. V minulém týdnu sice vynechala kvůli nachlazení několik tréninků, ale na duel s Italkami byla připravená skvěle. V souboji jedniček porazila Giorgii Piccolinovou 3:0. „Jsme na Evropě, a to byl náš cíl. Chtěli jsme to splnit hned v tom prvním utkání. Sama jsem byla překvapená, že to bylo proti Italce takhle hladké. Ono mi to sedlo a ten výkon byl opravdu hodně dobrý. Jsem moc spokojená,“ ohlédla se za druhou dvouhrou.

Trenérka Renáta Štrbíková měla po utkání pochopitelně také obrovskou radost. Dva body zařídila Hana Matelová a pak navíc Zdena Blašková už bez zbytečných nervů pečetila výhru českého týmu v duelu s Deborou Vivarelliovou. „Byl to můj první zápas v roli trenérky a musím říct, že mi hráčky připravili pořádně nervózní premiéru. Ale dopadlo to dobře. Velmi důležitý byl hned první singl, kdy Hanka Matelová zahrála dobře v koncovce proti Deboře Vivarelli. Pak už mohlo být hotovo, když měla Zdena Blašková mečbol proti Giorgii Piccolin. Ale Italky tuhle klinickou smrt přežily, vrátily se do zápasu a já mám velikou radost, že Hanka Matelová zvládla i druhou dvouhru. Pak už bez nervů zahrála dobře i Zdena Blašková, takže jsem velmi spokojená. Holky si dobře rozjetou kvalifikaci uhrály hned v prvním domácím utkání, což skvělé.“

Kvalifikace mistrovství Evropy družstev 2023

Soutěž žen, skupina A2

ČESKÁ REPUBLIKA – Itálie 3:2

Hana MATELOVÁ – Debora VIVARELLIOVÁ 3:2 (9,-11,-8,6,12), Zdena BLAŠKOVÁ – Giorgia PICCOLINOVÁ 2:3 (9,-10,10,-10,-9), Kateřina TOMANOVSKÁ – Nikoleta STEFANOVÁ 0:3 (-9,-9,-4), Hana MATELOVÁ – Giorgia PICCOLINOVÁ 3:0 (2,6,6), Zdena BLAŠKOVÁ – Debora VIVARELLIOVÁ 3:1 (-9,4,4,4).

Kompletní informace o ME družstev najdete ZDE

související články