NH Ostrava

Extraliga mužů / 25.04.2024 / 18:00

0:0

Ohlédnutí za rokem 2022, 2. čtvrtletí

Ve druhé čtvrtině roku vrcholila sezona a jeden domácí šampionát střídal druhý. Extraligové soutěže vyhráli muži HB Ostrov Havlíčkův Brod a ženy Hodonína. Muži Havířova vyhráli pohár Europe Trophy, ženy Moravského Krumlova zase Superligu. A dařilo se i mládeži na mezinárodních turnajích, stejně jako hendikepovaným na PARA turnajích.

DUBEN

Další společný úspěch zaznamenala česko-chorvatská dvojice Linda Záděrová a Hana Arapovičová. Na turnaji WTT Youth Star Contender Otocec 2022 nenašla přemožitelky a slavila turnajové vítězství. Ve finále přehrála portugalskou dvojici Matilde Pintoová, Ines Matosová.

Final Four Superligy žen se hrálo v Havířově a z vítězství se radovaly hráčky Moravského Krumlova. Kvarteto Bernadett Bálintová, Jekatěrina Čerňavska, Nikita Petrovová a Eliška Šedová si po těsné výhře v semifinále poradilo ve finále s rakouským Linz AG Froschberg/LZ Froschberg 5:2.

Dva české kluby, které pořádaly některou ze základních skupin evropského poháru Europe Trophy, si bez porážky došly pro postup do Grand Finals. V soutěži mužů to byl SKST Tesla Batteries Havířov, v soutěži žen pak TT Moravský Krumlov. Se soutěží se naopak rozloučili muži SK Přerov.

V Plzni bojovali hráči a hráčky kategorie U15 o mistrovské tituly v kategoriích jednotlivců. Z dvou nejprestižnějších ve dvouhrách se radovali Jindřich Morávek z Jiskry Strážnice a Hanka Kodetová ze Slavoje Praha.

Dvě medaile vybojovali na turnaji WTT Youth Contender v rakouském Linci mladí čeští reprezentanti Jan Škalda a Ondřej Morávek. Škalda v kategorii U13 zvítězil, Morávek v nejmladší kategorii U11 skončil druhý.

KVĚTEN

Ve světovém žebříčku, v němž už nebyly započítány body z doby před koronavirovou pandemií, došlo k řadě zajímavých změn. A to i u nejlepších českých hráčů a hráček. Hana Matelová se posunula na fantastickou 18. příčku a byla pátou nejlepší Evropankou.

Mistrovství republiky kategorie U19 skončilo v Havířově triumfem dvou domácích zástupců. Ve dvouhře dorostenců zvítězil Šimon Bělík, který se stal mistrem republiky potřetí v řadě, dvouhru dorostenek vyhrála Klára Hrabicová a zopakovala stejný úspěch z roku 2020.

Poprvé v historii soutěžili hendikepovaní stolní tenisté a tenistky na společném mistrovství republiky. Vozíčkáři i stojící, celkem všech jedenáct kategorií podle stupně postižení. Vítězem dvouhry Open, tedy soutěže, do které se mohl přihlásit každý z účastníků bez ohledu na svoji kategorii, se stal Tibor Chmela.

Početná česká výprava startovala na turnaji ITTF Fa40 Slovenia Para Open 2022 v Lašku a neodjela s prázdnou. Ve čtyřhře kategorie WD22 vybojovaly zlato Denisa Macurová společně s ukrajinskou spoluhráčkou Natálií Kosminovou.

Mistrovství republiky U21 a U13 v Havířově skončilo poměrně překvapivým vítězstvím Jana Valenty ve dvouhře mužů U21. Ve stejné kategorii žen naopak titul obhájila Zdena Blašková. V mladší kategorii zlato ve dvouhře vybojovali Jakub Kabelka a Hanka Kodetová.

Český reprezentant Jiří Martinko získal s týmem Felbermayr Wels titul v rakouské bundeslize. Ve finále porazili držitele trofeje Wiener Neustadt, za který nastoupil i Tomáš Konečný. Vídeňský celek vedl v utkání už 2:0, Wels ale utkání otočil na 4:2 i díky Martinkově vítězství v českém souboji.

Vynikajícího úspěchu dosáhl na turnaji WTT Youth Contender v Berlíně český reprezentant Jindřich Morávek. Ve dvouhře kadetů U15 vybojoval stříbrnou medaili, když přemožitele našel až ve finále. S Japoncem Kazuki Yoshiyamou prohrál 0:3.

Bylo to finále se vším všudy. Nervozita, napětí, skvělé výkony a k tomu všemu zaplněné tribuny. Na druhý finálový duel Extraligy mužů se dlouho bude vzpomínat. Domácí HB Ostrov Havlíčkův Brod podruhé porazil vítěze základní části SKST Cheb a obhájil mistrovský titul. Naprosto po zásluze.

Neuvěřitelně dramatický byl také finálový souboj o zlato v extralize žen a titul mistryň republiky. V Moravském Krumlově měl Hodonín v dobru výhru z prvního utkání, ovšem před fantastickou kulisou fanoušků obou klubů se nakonec rozhodlo až v deváté dvouhře. Karin Grofová porazila střídající Jekatěrinu Čerňavskou a hosté po výhře 5:4 mohli slavit.

Dvojice pražské Kotlářky Martin Šíp a Helena Sommerová byli nejúspěšnějšími účastníky mistrovství republiky jednotlivců v kategorii U17 ve Vlašimi. Oba vybojovali tituly v singlu, přidali zlato i ve čtyřhrách a společně pak dosáhli na stříbrné medaile v mixu.

ČERVEN

Šestice českých stolních tenistů startovala na turnaji ITTF Montenegro Para Open 2022 v Podgorici a vybojovala celkem tři medaile. Ve dvouhře třídy MS7 obsadil Daniel Horut třetí místo, ve čtyřhře bronz vybojovali ve třídě MD14 Vít Špalek a Petr Hnízdo, stříbro si z této soutěže odvezou Daniel Horut se Zbyňkem Lambertem.

Favorizovaný Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki zdolal ve finále Superligy Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz 3:1. Jedním bodem přispěl i český reprezentant Pavel Širuček, který se tak s polskou ligou rozloučil titulem.

Prvních pět pomyslných medailí vybojovali mladí čeští hráči na turnaji WTT Youth Contender v Havířově. Poháry za třetí místo a skleněné plakety pro finalisty si ze severu Moravy odvezli chlapci, kteří hráli ve dvou nejmladších kategoriích. Ve dvouhře U11 vyhrál Martin Olejník, druhý skončil Ondřej Morávek a na bronz dosáhl Tobiáš Fabián. Ve dvouhře U13 skončili na třetím místě Jakub Kabelka a Jan Škalda.

Podobně jako v chlapeckých soutěžích, vybojovaly na turnaji WTT Youth Contender v Havířově medaile v kategoriích U11 a U13 také děvčata. Dvouhru U11 vyhrála Laura Maršíčková, bronz pak získala Adéla Bártová. A ve dvouhře U13 si pohár za třetí místo odnesla Hanka Kodetová.

Tradičně v hale na Varenské ulici se bojovalo o tituly mistrů republiky v soutěžích družstev dorostu. Šestnáct týmů chlapců a stejný počet děvčat hrálo od začátku systémem k.o., mistrovské tituly vybojovali hráči TJ Ostrava KST a hráčky SKST Havířov.

Až do zlatého konce dotáhli své snažní na turnaji Europe Under 13 Challenger v Podgorici mladí čeští reprezentanti do 13 let. V soutěži smíšených družstev zvládli skvěle obě skupinové fáze a přemožitele nenašli ani v play off.

V premiérovém ročníku evropského poháru Europe Trophy se dva české kluby probojovaly do finále Grand Finals, které se hrálo v havířovském Národním tréninkovém centru. Ženy TT Moravský Krumlov podlehly řeckému Panathinaikos A.C. 1:3 a skončily druhé. Muži SKST TESLA BATTERIES ovšem dosáhli až na vrchol. Ve finále porazili španělský Arteal Tenis De Mesa 3:1 a pozvedli nad hlavu pohár pro vítěze.

Maraton domácích šampionátů mládeže v sezoně uzavřely mistrovské boje o tituly v soutěžích družstev staršího žactva. Z Ostravy si je odvezli hráči Apolla Ústí nad Labem a hráčky Vlašimi.

Na turnaji Czech Para Open 2022 v Ostravě vybojoval český reprezentant Filip Nacházel titul ve dvouhře MS4. Ve finále porazil Slováka Petera Michálika těsně 3:2. Druhou medaili v soutěžích mužů pak zařídil ve dvouhře MS2 Jiří Suchánek, když v semifinále podlehl Ukrajinci Oleksandu Yezykovi 0:3 a musel se spokojit s bronzem. V soutěžích žen se ze zlata radovala také česká reprezentantka Denisa Macurová. Společně s ukrajinskou spoluhráčkou Natalyí Kosminovou ovládly čtyřhru WD22.

Velmi dobrý výsledek zaznamenal na turnaji WTT Feeder ve slovinském Otočci český reprezentant Lubomír Jančařík. Ve dvouhře se probojoval mezi šestnáct nejlepších a o postup do čtvrtfinále svedl velmi vyrovnanou bitvu s Korejcem Jang Woojinem.