Skvělých úspěchů dosáhli dva čeští stolní tenisté na Games of the Small States of Europe, které se letos hrály na Maltě. Renáta Štrbíková a Dmitrij Prokopcov reprezentovali pořádající Maltu a na hrách vybojovali hned několik medailí.
Oba získali občanství malé země ve Středozemním moři a byli oporami svých týmů v rámci her. Malta ovládla pořadí států ve zisku medailí. Její sportovci získali 38 zlatých 30 stříbrných a 29 bronzových medailí. Celkem se her v deseti sportech zúčastnili sportovci devíti malých zemí.
Podle slov Renáty Štrbíkové je akce GSSE největším sportovním svátkem těchto zemí. Koná se jednou za čtyři roky, ale před dvěma lety kvůli covidu nebyla. „Pro země jako jsou Monako, Lichtenštejnsko nebo Lucembursko je to taková malá olympiáda. A právě tak k celé akci přistupují i její organizátoři. Vše bylo skvěle připravené a ze všech účastníků byla cítit neskutečně pozitivní energie. Hry měly své slavnostní zahájení i slavnostní ukončení, sportoviště precizně připravená a hotel, který byl jen kousek od haly na stolní tenis, také neměl chybu. Moc jsme si to tam užili,“ říká bývalá česká reprezentantka.
Na hrách vybojovala celkem tři medaile. Byla členkou zlatého družstva žen, společně se spoluhráčkou Camelií Iacobovou vyhrály čtyřhru a bronz přidala ve dvouhře. Dmitrij Prokopcov byl rovněž členem zlatého družstva a se spoluhráčem Felixem Wetzelem byli druzí ve čtyřhře. „Podmínky byl těžké. Sice nebylo takové vedro, ale i tak v halách bez klimatizace bylo hodně horko. A my jsme navíc byli pod značným tlakem. Očekávalo se od nás, že turnaj vyhrajeme, takže jsme si fyzicky i psychicky hodně mákli. Ale povedlo se nám získat nějaké medaile, takže to jen umocnilo pozitivní zážitek z celé akce.“
Dvě zlaté medaile byly podle slov Štrbíkové maximem možných. Ve dvouhře totiž jasně dominovala hráčka Monaka Yang Xiaoxin, která je sedmnáctou hráčkou světového žebříčku. „Prohrála jsem s ní v semifinále. Ona byla výkonnostně úplně jinde než zbytek holek. Takže jsem s bronzem spokojená.“
A jak se vůbec Renáta Štrbíková s Dimou Prokopcovem dostali na národního týmu Malty? „Oba máme občanství Malty. Pracovali jsme na tom asi dva roky, prošli jsme celým procesem, které žadatel o občanství absolvuje. Všechno papírování, výpisy z rejstříků, zdravotní prohlídky až po samotný zisk certifikátu. Moc nám v tomto směru pomohl Simon Gerada, bývalý hráč a trenér Austrálie, který je občanem Malty už několik let. Díky němu jsme byli součástí neskutečně krásné akce.“