Skončilo mistrovství světa v Durbanu

Suverénní převahou čínských hráčů a hráček skončilo podle očekávání mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu. Vyhráli všech pět soutěží a celkem získali dvanáct z dvaceti medailí. Evropa neuspěla, bronz německého páru Dimitrij Ovtcharov, Patrick Franziska je hodně málo. O to víc mrzí, že na medaili nedosáhl česko-slovenský pár Hana Matelová, Barbora Balážová ve čtyřhře žen.

Na stupních vítězů mužského singlu stáli pouze zástupci velmoci tohoto sportu Číňané. Ze zlata se radoval obhájce zlata z Houstonu Fan Zhendong. Poradil si se všemi soupeři a ve finále i se svým reprezentačním kolegou Wang Chuqinem. Vyhrál 4:2.

Ve dvouhře žen se do semifinále probojovala Japonka Hina Hayatová. Prohrála s nasazenou jedničkou Sun Yingsha z Číny, která nakonec roli největší favoritky potvrdila. Ve finále přehrála svoji krajanku Chen Meng 4:2.

Ve čtyřhře mužů se na pódium probojovali Němci Dimitrij Ovtcharov a Patrickem Franziskou, když ve čtvrtfinále vyřadili anglický pár Liam Pitchford, Paul Drinkhall. V semifinále už ale vypadli s korejskou dvojicí Jang Woojin, Lim Jonghoon. Mistry světa se stali Číňané Fan Zhendong, Wang Chuqin. Čtyřhru žen ovládl další čínský pár Wang Yidi, Chen Meng a ve smíšené čtyřhře uspěli Wang Chuqin, Sun Yingsha.

Největším úspěchem české výpravy byla účast Hany Matelové se slovenskou spoluhráčkou Barborou Balážovou ve čtvrtfinále čtyřhry žen. Bylo to teprve potřetí v historii samostatné České republiky, kdy se český hráč nebo hráčka probojoval do čtvrtfinále, tedy do přímého souboje o medaili. V roce 2001 v Ósace to byli Richard Výborný s Renátou Štrbíkovou ve smíšené čtyřhře, v roce 2009 v Yokohamě Iveta Vacenovská ve dvouhře.

Na medaili však i po letošním šampionátu český stolní tenis čeká. Hana Matelová s Barborou Balážovou prohrály ve čtvrtfinále s japonským párem Miyu Nagasakiová, Miyuu Kiharová 2:3. „Kdyby mi někdo před šampionátem řekl, že budeme hrát o medaili, že se probojujeme do čtvrtfinále, řekla bych super. Ono to super je, na druhou stranu jsme byly od medaile jediný set. Kdybychom to vyhrály, byla by to absolutní bomba. Myslím, že v zápase s Japonkama jsme ve třech setech předvedly skvělý výkon. Lítalo to, dobře jsme přijímaly a hrály jsme výměny. To jsme potřebovaly. Pak se to bohužel otočilo, začaly jsme dělat chyby a nehrály jsme ty výměny. Možná jsme se trochu lekly, ale po zápase jsme se shodly, že to tak nebylo,“ řekla po vyřazení Hana Matelová.

O tom, že je to úspěch jako hrom skončit na mistrovství světa v mimořádně silné konkurenci asijský hráček na pátém místě, netřeba vůbec hovořit. O to víc pochopitelně nabídnutá šance mrzí. I tak může být sehraná česko-slovenská dvojice na svůj výkon právem pyšná. „Postoupit mezi osm nejlepších párů je opravdu obrovský úspěch. Mně trochu mrzí, že jsem nedostala více šancí v singlu. Na posledních turnajích světového okruhu i tady na mistrovství jsem hrála s top Číňankama a musím uznat, že ony jsou někde jinde. Z tohoto pohledu mě to mrzí, los byl těžký a nedostala jsem v singlu víc prostoru něco ukázat. Já jsem se totiž po dost dlouhé době cítila za stolem opravdu moc dobře.“

A jaký celkově šampionát na jihu Afriky byl? Podle české reprezentantky není organizátorům v zásadě co vytknout. „Šampionát jako takový byl fajn. Všechno fungovalo, haly byly dobré. Po skončení jsme byly na safari, takže jsme i něco viděly. Celková spokojenost, ale znovu opakuji, mrzí nás, že ta medaile nevyšla. Byly jsme třikrát ve čtvrtfinále na mistrovství Evropy, teď i na mistrovství světa. Potřebovaly bychom to prolomit, jen nevím, kolik ještě budeme mít společných příležitostí,“ dodala Hana Matelová.

Sezona pro ni ještě zdaleka neskončila, protože v červnu ji čekají Evropské hry v Krakově. Je obrovská škoda, že na tomto podniku se ženská čtyřhra nehraje. Česká reprezentantka bude hrát jen dvouhru a bude pochopitelně i členkou družstva žen, které se na hry také kvalifikovalo.

Foto: worldtabletennis.com

Mistrovství světa jednotlivců, Durban

Finálové výsledky

Dvouhra mužů, semifinále: Fan Zhendong – Liang Jingkun 4:2 (5,-7,10,7,-8,8), Wang Chuqin – Ma Long (všichni Čína) 4:1 (9,8,3,-6,7). Finále: Fan Zhendong – Wang Chuqin (oba Čína) 4:2 (-8,9,7,10,-11,3).

Dvouhra žen, semifinále: Sun Yingsha (Čína) – Hina Hayatová (Jap.) 4:1 (4,5,8,-5,8), Chen Meng – Chen Xingtong (obě Čína) 4:1 (-5,11,12,6,7). Finále: Sun Yingsha – Chen Meng (obě Čína) 4:2 (-5,8,7,7,-7,6).

Čtyřhra mužů, semifinále: Fan Zhendong, Wang Chuqin (Čína) – Lee Sangsu, Cho Daoseong (Kor.) 3:1 (-7,3,5,12), Jang Woojin, Lim Jonghoon (Kor.) – Dimitrij Ovtcharov, Patrick Franziska (Něm.) 3:2 (7,-5,-8,9,5). Finále: Fan Zhendong, Wang Chuqin (Čína) – Jang Woojin, Lim Jonghoon (Kor.) 3:0 (11,6,5).

Čtyřhra žen, semifinále: Jeon Jihee, Shin Yubin (Kor.) – Sun Yingsha (Čína), Wang Manyu (Čína) 3:0 (3:0 (7,9,6), Wang Yidi, Chen Meng (Čína) – Miyu Nagasakiová, Miyuu Kiharová (Jap.) 3:1 (-8,6,5,11). Finále: Wang Yidi, Chen Meng (Čína) – Jeon Jihee, Shin Yubin (Kor.) 3:0 (8,7,10).

Smíšená čtyřhra, semifinále: Wang Chuqin, Sun Yingsha (Čína) – Wong Chun Ting, Doo Hoi Kem (Hongkong) 3:2 (-9,7,-10,5,8), Tomokazu Harimoto, Hina Hayatová (Jap.) – Lin Shidong, Kuai Man (Čína) 3:1 (-7,6,7,6). Finále: Wang Chuqin, Sun Yingsha (Čína) – Tomokazu Harimoto, Hina Hayatová (Jap.) 3:0 (6,2,7).

Kompletní výsledky najdete ZDE

související články