NH Ostrava

Extraliga mužů / 08.05.2024 / 18:00

Extraliga mužů / 09.05.2024 / 18:00

Skvělé!!! Polanský je v Singapuru v hlavní soutěži

Poslední den kvalifikace do hlavní soutěže na turnaji Singapore Smash 2023 se nakonec z postupu radoval jeden český hráč. Tomáš Polanský nejprve vyřadil ve druhém kole Inda Snehita Suravajjulu a pak také Němce Kaye Stumpera. Oba zápasy skončily 3:2. Bohužel, Lubomír Jančařík ve třetím kole prohrál s Noshadem Alamiyanem z Íránu 1:3.

Ve druhém kole český reprezentant přehrál 130. hráče světového žebříčku Inda Snehita Suravajjulu těsným rozdílem. Byl to vyrovnaný souboj, v němž Polanský nejprve vedl 2:0 na sety, ovšem pak se Ind vrátil do zápasu a srovnal. V pátém setu ovšem český hráč skvěle začal a postupně ovládl hru.

Lubomír Jančařík v rozhodujícím duelu o postup do hlavní soutěže prohrál s Noshadem Alamiyanem z Íránu 1:3. Rovněž vstoupil do zápasu lépe a vyhrál úvodní set. Jenže pak jeho soupeř, který je na světovém žebříčku na 87. místě, průběh otočil a zápas rozhodl ve svůj prospěch.

Poslední českou nadějí na postup tak zůstal Tomáš Polanský. Ve třetím kole kvalifikace změřil síly s juniorským mistrem Evropy z roku 2021 a aktuálně 142. hráčem světa Němcem Kayem Stumperem. Byl to opět naprosto vyrovnaný souboj, který rozhodl až pátý set. Lépe tentokrát začal Němec Stumper, ale Polanský dokázal vývoj otočit. Ve čtvrtém setu se na chvíli jeho hra zadrhla, když Stumper za nepříznivého stavu 2:5 požádal o oddechový čas a následně otočil pěti body za sebou na 7:5. Set nakonec v koncovce vyhrál.

Polanský ovšem předvedl, že má pevné nervy. V pátém setu méně chyboval a vedl už 7:2. Po pokaženém servisu za stavu 8:4 si raději vzal oddechový čas, a nakonec si vypracoval dva mečboly. Hned ten první využil a mohl se radovat z postupu do hlavní soutěže. "Byl jsem celý den nervózní. V posledních měsících jsem nehrál vůbec dobře. Tohle je první turnaj, kde se cítím dobře a hraju dobře. Moc jsem si přál postoupit a jsem strašně rád, že se to povedlo. První dnešní zápas s Indem jsem dobře začal, ale cítil jsem, že on hraje dobře. Pak se ještě zlepšil. Já jsem nijak nepolevil, ale on vyhrál dva sety a pak to bylo hlavně o taktice. O první druhém balonku. Indové obecně hrají trochu zvláštně, mají jiný rytmus, je to dost specifická hra. Ale pátý set jsem zvládl dobře. S Němcem to bylo hodně o servisu a příjmu. Ke konci jsem měl trochu problém s jeho servisem, byl jsem nervózní a s tím přicházely chyby. Jsem ale moc rád, že jsem to zvládl v hlavě," řekl Tomáš Polanský.

Hlavní soutěž začne v Singapuru v sobotu, a kromě Polanského se v ní představí také nasazená Hana Matelová. Ve dvouhře žen ji v prvním kole čeká Číňanka Chen Xingtong. Společně se Slovenskou Barborou Balážovou pak budou hrát také čtyřhru. Tomáš Polanský změří v prvním kole síly s Japoncem Yukiya Udou.

Singapore Smash 2023

Výsledek českého hráče

Kvalifikace dvouhry mužů, 2. kolo: Tomáš POLANSKÝ – Snehit Suravajjula (Indie) 3:2 (9,8,-9,-9,4). 3. kolo: Noshad Alamiyan (Írán) – Lubomír JANČAŘÍK 3:1 (-9,9,8,6), Tomáš POLANSKÝ – Kay Stumper (Něm.) 3:2 (-8,5,8,-10,8).