0:0

Extraliga mužů / 03.05.2024 / 18:00

0:0

Úspěšné mistrovství Evropy veteránů

Přes stovka českých hráčů a hráček zasáhla do bojů na letošním mistrovství Evropy veteránů, které se uskutečnilo na přelomu června a července v italském Rimini. Bylo z pohledu počtu medailí úspěšné a opět potvrdilo, že Češi na prestižní setkání dříve narozených stolních tenistů a tenistek nejezdí jen kvůli samotné účasti.

Jedním z příkladů neutuchajícího soutěžního ducha je hrající trenér rakouského Ebensee Ivan Karabec, který se svým bývalým oddílovým kolegou z Havířova Jiřím Gráfem ovládl čtyřhru v kategorii 40-44 let (MD40). Bývalý extraligový hráč, a také paralympijský vítěz ze Sydney 2000 se mezi veterány objevil poprvé a hned si odvezl zlato. V singlu vypadl v osmifinále, ale v deblu postupoval společně s Jiřím Gráfem neustále dál a dál. Na jejich pálkách skončila například domácí hvězda Valentino Piacentini. Býval to čtyřicátý hráč světa, ale se svým spoluhráčem na českou dvojici nevyzrál.

Ve finále Karabec s Gráfem hráli proti Polákům Danielovi a Rakowiczovi. „Finále mistrovství Evropy nehrajete každý den. Ta atmosféra! Nevěřil jsem tomu, ale byla neskutečná. Když je plná tribuna, dívá se tři sta lidí, je tam asi sedmdesát Čechů, kteří vás ženou dopředu, tak váš výkon vzroste o dvacet třicet procent. Ve finále jsme prostě byli lepší a vyhráli jsme 3:0. Titul byl na světě,"  líčil Ivan Karabec, který si hru i kulisu kolem stolu dosyta užíval. „Hlavně mě těšilo, jak je náš rakouský šéf šťastný, jak to prožívá a má radost, že v klubu má mistra Evropy," řekl pro server www.jcted.cz.

Karabec s Gráfem nebyli nakonec jediní, kdo se z českých veteránů na šampionátu při slavnostním ceremoniálu díval z nejvyššího stupínku. Karel Hrnčiřík společně se Slovákem Ludovitem Valárikem ovládli čtyřhru MD75. Na stříbrné medaile pak dosáhli Miroslav Cecava v singlu MS60, a debly Anděla Potůčková, Eliška Krejčová (WD85) a ve stejné věkové kategorii mužů pak Ondřej Mikula s Němcem Peterem Stolzenburgem.

Bronzové medaile byly čtyři. Vybojovali je Miroslav Noha (MS65), Jitka Maršíková (WS75), Anděla Potůčková (WS85) a pár Eva Švecová, Herta Meinhartová (Rak.) ve čtyřhře WD80.