K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Jindřich Panský oslavil šedesátiny!


Rodák z Plzně patří mezi nejúspěšnější hráče v historii českého stolního tenisu

Uprostřed prázdnin slaví tradičně své narozeniny jeden z nejlepších hráčů poválečné historie českého stolního tenisu Jindřich Panský. Letos oslavil rodák z Plzně 29. července už své šedesáté. Dlouholetý reprezentant a pak také několik let trenér českého národního týmu patří do úspěšné generace hráčů a hráček, kteří byli schopni na konci minulého století konkurovat fenomenálním Asiatům.

Když začal se staršími bratry Mirkem a Jirkou pinkat ve svých pěti letech na zahradě rodinného domku na západě Čech, těžko mohl tušit, že se stolním tenisem nakonec procestuje celý svět. A nejen to, ve své sbírce bude mít řadu medailí z nejprestižnějších turnajů.

Začínal trénovat v Lokomotivě Plzeň a v patnácti už byl přeborníkem kraje ve dvouhře mužů. O rok později vybojoval na mistrovství republiky starších žáků tři zlaté medaile, na šampionátu dorostu dvě zlaté a stříbro v singlu. To už dávno jezdil za tréninkem do Prahy a zlepšoval se den ode dne. Nemohl chybět v mládežnických reprezentačních výběrech a z osmi medailí z mistrovství Evropy juniorů je ta nejcennější z roku 1978, když v Barceloně vyhrál dvouhru juniorů.

Následovala úspěšná kariéra i mezi muži. Postavou nevysoký hráč se vyznačoval obrovskou bojovností, skvělým pohybem za stolem a měl neuvěřitelný cit na deblové soutěže. V nich také dosáhl největších úspěchů v kariéře. Dvakrát vybojoval titul vicemistra světa. V roce 1985 na šampionátu v Götteborgu se do finále probojoval s Milanem Orlowským ve čtyřhře a s Marií Hrachovou ve smíšené čtyřhře. Se stejnou partnerkou pak dosáhl na zlato na mistrovství Evropy 1986 v Praze.

Byl při premiéře stolního tenisu na olympijských hrách v Soulu v roce 1988 a o rok později v Dortmundu startoval na svém posledním mistrovství světa. Odešel hrát do Německa, střídavě se vracel do českých klubů a postupně si zvykal na roli hrajícího trenéra. Funkci kouče u mužské reprezentace zastával od roku 2014 do roku 2018.

Jindro, přejeme ti všechno nejlepší a stále pevné zdraví!!!

Související novinky

Všechny novinky