K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Koronavirus


Aktuální situace způsobená novým druhem koronaviru ovlivňuje náš každodenní život a nevyhnula se ani stolnímu tenisu. Na této stránce naleznete přehledně na jednom místě všechna opatření, která přijímá vedení České asociace stolního tenisu v souvislosti s omezením sportovních soutěží, turnajů, ale i dalších plánovaných akcí v ČR. No a protože nyní tráví většina z nás hodně času v domácím prostředí, přinášíme tipy, jak tento čas trávit pohybem a stolním tenisem. V neposlední řadě zde naleznete obecná doporučení a relevantní informace k probíhající pandemii.

PRAVIDLA PRO KONÁNÍ SOUTĚŽÍ VE STOLNÍM TENISU 2021-2022

26.11.2021

Pravidla pro konání soutěží ve stolním tenisu ze dne 22.11.2021 zůstávají v platnosti i na základě vyhlášeného nouzového stavu. Usnesení vlády ČR ze dne 25. listopadu o vyhlášeném nouzového stav najdete ZDE.  V Usnesení vlády ČR č. 1066 ZDE ze dne 25. listopadu 2021 o přijetí krizového opatření se ve vztahu k přípravě amatérských sportovců a sportovním utkání organizované sportovními svazy nic nezměnilo, viz bod II/14 d.

23.11.2021

Aktuální informace pro sportovce zveřejněné na stránkách Národní sportovní agentury najdete ZDE.

22.11.2021

Aktualizace pravidel pro konání soutěží ve stolním tenisu 2021-2022 s platností od 22.11.2021 jsou zveřejněna ZDE.

5.11.2021

Aktualizace pravidel pro konání soutěží ve stolním tenisu 2021-2022 od 1.11.2021 jsou zveřejněna ZDE. Aktuální informace pro sportovce jsou zveřejněny na stránkách Národní sportovní agentury (NSA) ZDE. Mimořádná a ochranná opatření – co aktuálně platí, jsou zveřejněná na webových stránkách www.vlada.cz


Dne 25.8.2021 VV ČAST na svém zasedání schválil pravidla pro konání mistrovských a nemistrovských soutěží ve stolním tenisu. Důvodem zavedení pravidel jsou stále přetrvávající mimořádná opatření k zamezení šíření onemocnění covid-19 ze strany Ministerstva zdravotnictví. Aktualizace podmínek bude zveřejňována na těchto stránkách. Informace budou rozesílány všem organizačním pracovníků družstev. Schválená pravidla jsou zveřejněna ZDE. Součásti pravidel je formulář „Čestné prohlášení o bezinfekčnosti“.


AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO SPORTOVCE

Sportovní příprava amatérských sportovců organizována sportovními svazy je POVOLENA. Aktuální informace a podmínky jsou zveřejněny na stránkách Národní sportovní agentury (NSA) ZDE.

NIŽŠÍ LIGOVÉ SOUTĚŽE SEZONY 2020/2021 BYLY ANULOVÁNY

Výkonný výbor ČAST na svém jednání dne 24. 2. 2021 rozhodl o dalším konání soutěží v sezoně 2020/2021. Obě extraligové soutěže pokračují dál podle stávajících podmínek.

Ostatní ligové soutěže sezony 2020/2021 jsou anulovány. Družstva hrající v sezoně 2020/2021 budou mít nárok se přihlásit v následujícím ročníku do stejných soutěží. Na základě zájmu některých oddílů odehrát soutěže i bez postupů a sestupů (vyplývá z odpovědí na dotazníky) bude v rámci možnosti navržen systém nemistrovské soutěže pro kluby, mající zájem soutěž hrát. Uvedené soutěže budou uspořádány na základě vývoje epidemické situace v České republice. V současnosti se řeší systém a podmínky. Bližší informace budou zveřejněny dodatečně.

Kompletní zprávu ředitele soutěží ČAST najdete ZDE

RESTART EXTRALIGY ŽEN SE BLÍŽÍ

Pouze šest kompletních kol stihly na podzim odehrát kluby v Extralize žen. Pak byla z epidemických důvodů soutěž přerušena. Podobně jako mužská extraliga, obdržely i ženy už na konci minulého roku výjimku Ministerstva zdravotnictví. Jejich soutěž se znovu rozběhne na začátku února.

Jak už před několika týdny avizoval ředitel soutěží Miroslav Henžel, v případě Extraligy žen dojde ke změně systému základní i nadstavbové části. Družstva nebudou hrát dvoukolovým způsobem každý s každým, ale stihnou odehrát jen jedno kolo, tedy bez odvet. Pak bude následovat play off o titul pro nejlepších osm týmů. Poslední dvě družstva po základní části automaticky sestupují do 1. ligy, družstvo na 9. místě končí soutěž po základní části a družstva na 10. – 13. místě budou hrát play out o udržení. Extraligovou účast si zajistí dvě z nich.

Už úvodní kola soutěže naznačila, kdo bude v letošním ročníku patřit k největším aspirantům na boje o titul. Dvě družstva mají prozatím stoprocentní bilanci. Konkrétně MSK Gumotex Břeclav a SK Dobré ještě neprohrály a jsou na prvních dvou místech tabulky. Za nimi je s jednou porážkou SKST Stavoimpex Hodonín. Následují SVS Hradec Králové, Hodonín B a SKST Havířov.

Utkání se budou hrát v podobném režimu, jako je tomu u mužů. Povinné budou testy na koronavirus pro hráče, trenéry i rozhodčí, přísná hygienická pravidla v průběhu samotného utkání a samozřejmě zatím bez přítomnosti diváků.

A ještě jedna drobná změna, která vstoupila v platnost od začátku roku 2021. Družstvo CDU Sport – Stolní tenis Ostrava změnilo název a soutěž dohraje jako MH – Stolní tenis Ostrava.

DOPLŇUJÍCÍ A UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE K ORGANIZACI EXTRALIGY MUŽŮ V DOBĚ PANDEMIE COVID-19

Doplňující informace k extralize mužů najde ZDE

Formulář o bezinfekčnosti (SELFREPORTING) si můžete stáhnout ZDE

Detailní informace v souvislosti s Covid-19 v běžném životě najdete ZDE

Aktuální informace o koronaviru včetně antigenního testování najdete ZDE

Matice opatření pro sport je ke stažení ZDE

NEJVYŠŠÍ DOMÁCÍ SOUTĚŽE OBDRŽELY VÝJIMKU A V LEDNU SE OPĚT ROZJEDOU

Po dvouměsíční přestávce se už příští týden opět rozjedou obě nejvyšší domácí ligové soutěže. Česká asociace stolního tenisu obdržela od Ministerstva zdravotnictví Stanovení závazných hygienicko-epidemických podmínek pro konání významných sportovních akcí nebo soutěže. V praxi tento dokument povoluje konání profesionálních soutěží i v nejvyšší stupni Protiepidemického systému PES v souladu s pravidly pro konání sportovních soutěží v době pandemie onemocnění COVID-19 vydanými Národní sportovní agenturou..

Extraliga mužů a Extraliga žen tak mohou v lednu 2021 pokračovat podle rozlosování, které ředitel soutěží ČAST rozeslal klubům už v polovině prosince. Jako první vstoupí do bojů o mistrovské body muži. Ve čtvrtek 7. ledna 2021 od 18 hodin přivítají před kamerami ping-pong.tv a ArenaSport TV hráči TTC Enfireex Ostrava družstvo TJ Sokol PP Hradec Králové 2. O den později přijdou na řadu další čtyři duely 11. kola. Podle rozlosování čeká hráče pořádný maraton, jen v lednu by se mělo odehrát šest kol. Ženy svoji soutěž zahájí později. První dvojkolo je čeká ve dnech 22. – 24. ledna 2021.

Vedení ČAST připravilo pro všechny kluby podrobný Manuál pro organizační a hygienické zajištění utkání družstev, který velmi podrobně a přesně určuje, co je potřeba pro naplnění podmínek, určených Ministerstvem zdravotnictví, udělat. Ať už se jedná o rozdělení sportoviště na jednotlivé zóny, přípravu před utkáním nebo utkání samotného. Hrát se bude, podobně jako v jiných sportech, pochopitelně bez přítomnosti diváků.

Pro všechny kluby navíc platí povinnost zajistit si samy vyšetření hráčů či hráček na přítomnost viru SARS-CoV-2 formou RT-PCR nebo antigenního testu na přítomnost antigenu SARS-CoV-2, včetně úhrady uvedených testů.

V nejbližších dnech bude v informačním systému STIS aktualizováno rozlosování obou soutěží. Ostatní soutěže řízené ČAST jsou prozatím stále pozastaveny. Jedná se o soutěže od 1. ligy mužů a žen směrem dolů, hrát se nemohou ani soutěže řízené krajskými a regionálními svazy. Stejně tak je zrušen první bodovací turnaj mládeže v roce 2021, který se měl uskutečnit v polovině ledna v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Manuál pro pořádání soutěží najdete ZDE

 

LIGOVÉ SOUTĚŽE LETOS UŽ NEBUDOU

Na základě zveřejněných informací Národní sportovní agentury (NSA), vydaného opatření Ministerstvem zdravotnictví o povinnosti roušek u sportovců v uzavřených prostorech a usnesením vlády ze dne 30. 11. 2020 rozhodl výkonný výbor ČAST dne 30. 11. 2020 o změnách v soutěžích.

Byla zrušena všechna letošní kola nižších ligových soutěží.


Výkonný výbor ČAST dále dne 3. prosince 2020 rozhodl:

a) extraligová utkání mužů 10. kola plánovaná v termínu 19. 12. 2020 se odkládají,

b) odložená extraligová utkání žen 11. – 12. kola plánovaná na termín 11. – 13. 12. 2020 se odkládají,

c) utkání Českého poháru plánovaná odehrát v termínech do konce roku 2020 se odkládají,

d) mistrovství České republiky staršího žactva v termínu 19. – 20. 12. 2020 se ruší

Aktuální plán změn najdete ve zprávě ředitele soutěží Miroslava Henžela ZDE

 

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY MLADŠÍHO ŽACTVA JE ZRUŠENO

Mistrovství České republiky mladšího žactva v termínu 5. – 6. 12. 2020 ve Světlé nad Sázavou se z důvodů přetrvávajících opatření a vládních omezení pro sportovní soutěže RUŠÍ. Odloženy jsou také extraligové a ligové soutěže, plánované na tento týden.

Další informace k soutěžím budou zveřejněny po schůzi STK ČAST, která se koná dne 28. 11. 2020 v Praze.

Kompletní informace ředitele soutěží ČAST najdete ZDE

EXTRALIGOVÉ I LIGOVÉ SOUTĚŽE JSOU STÁLE POZASTAVENY

Na základě jednání s Národní sportovní agenturou (NSA) byla žádost o restart extraligových soutěží stolního tenisu pozastavena. Důvodem pozastavení žádosti byla skutečnost, že většina klubů nesplňuje (obtížně splňuje) podmínku profesionalizace nebo nesouhlasí s restartem z jiných důvodů.
Z těchto důvodů bylo odloženo 8. kolo extraligy mužů, stejně jako 9. – 12. kolo extraligy žen plánované v termínech od 13. 11. do 22. 11. 2020. V případě, že bude možné spuštění soutěží na základě ukončení nouzového stavu nebo na základě uvolnění sportovních aktivit v termínu od 27. listopadu, budou se hrát dle původního rozlosování.
Ostatní ligové soutěže mužů a žen budou spuštěny v termínu od 28. listopadu jen v případě, že to bude umožněno na základě vládních opatření.
Kompletní informace ředitele soutěží ČAST najdete ZDE

VÝKLADOVÉ STANOVISKO K NOUZOVÉMU STAVU VE SPORTU

Od pondělí 5. října 2020 platí na území České republiky nouzový stav. O jeho vyhlášení rozhodla vláda Andreje Babiše na mimořádné schůzi ve středu 30. září 2020. Od uvedeného data zároveň platí i krizové opatření, kterým vláda omezuje volný pohyb osob, především pořádání hromadných akcí.

Sportovní akce v rámci soutěží, které jsou organizované sportovními svazy (národní svaz, krajský svaz a regionální svaz) jsou omezené v počtu účasti nepřevyšujícím celkem 130 osob (sportovci a nezbytné osoby) v rámci vnitřního i vnějšího sportoviště.

Stejné omezení se vztahuje i na přípravu (trénink, soustředění apod.) sportovců pro sportovní akce v rámci soutěží, které jsou organizované sportovními svazy.

            Sportovci jsou: osoby řádně registrované sportovním svazem a jsou přímo zapojené do soutěží dané sportovní akce jako hráči.

            Nezbytné osoby jsou: osoby, které zajišťují organizační a technické zázemí včetně rozhodčích, delegátů, osob zajišťující zpravodajství.

Ze sportovních akcí je vyloučena veřejnost (diváci, doprovod hráčů).

Krizové opatření, kterým vláda omezuje volný pohyb osob platí do 18. října 2020.

Výkladové stanovisko k nouzovému stavu ve sportu, které vydala NSA je zveřejněno ZDE.

Usnesení vlády České republiky ze dne 30. září 2020 je zveřejněné ZDE.

METODICKÝ POKYN A PRAVIDLA PRO KONÁNÍ SPORTOVNÍCH AKCÍ

dne 18.9.2020 vydala hlavní hygienička ČR metodický pokyn a pravidla pro konání sportovních soutěží, které připravila Národní sportovní agentura (NSA) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a jsou určena k zajištění řádného průběhu sportovních soutěží i v této těžké epidemiologické situaci. Pravidla zohledňují prioritu NSA, kterou je vždy zdraví sportovců, trenérů, rozhodčích, realizačních týmů i diváků, zároveň však zohledňují i zájem NSA, aby byly zahájeny a reálně mohly i probíhat soutěže v jednotlivých sportovních odvětvích, a to zejména mistrovské soutěže v kolektivních i individuálních sportech.

Metodický pokyn a s ním spojené dokumenty najdete ZDE.

DESATERO O COVID-19 PRO SPORTOVCE

COVID SPORT

Dne 15.6.2020 byla vyhlášena dotační výzva COVID SPORT. Veškeré informace k žádosti naleznete ZDE. K této výzvě můžete využít následující informační kontakty:

 

Finanční podpora spolků provozujících sportovní zařízení

Vážení sportovní přátelé,

možnost finanční podpory spolků provozujících sportovní zařízení, které mají hospodářské ztráty způsobené uzavřením sportovišť, dostává reálnější obrysy.

Ztráty na tržbách, které vznikly v důsledků preventivních opatření vlády proti šíření koronaviru, bezprostředně ohrožují existenci a majetek řady sportovních klubů.

Česká unie sportu v součinnosti s Národní sportovní agenturou a s podporou České obce sokolské vyzvala předsedu vlády, aby se podobně jako ministerstvo kultury, zasadil o pomoc provozovatelům zařízení. Tiskovou zprávu najdete ZDE

Vláda poté minulý týden schválila návrh zákona, kterým bude pomoc umožněna prostřednictvím Národní sportovní agentury, která návrh zákona připravila.

Sledujte oficiální informace České unie sportu, abyste byli včas připraveni reagovat na dotační výzvy, které pravděpodobně Národní sportovní agentura vypíše v případě schválení státní podpory.

Česká unie sportu bude své členy o situaci nadále průběžně informovat.

 

Výkladové stanovisko NSA k Usnesení Vlády ČR ze dne 23. dubna 2020

Výklad NSA ZDE

Česká unie sportu

Aktuální nastavení podmínek pro sportování včetně právního výkladu.

ČUS zveřejnila právní stanovisko k aktuálnímu opatření MZDR (aktuální od 7. dubna a i po 14. dubnu platné), aby nedocházelo k mylným výkladům a k porušování nařízených pravidel prevence proti šíření koronaviru. Více na oficiálním webu ČUS.

Vláda s účinností ode dne 27. dubna 2020 od 00:00 hod.
I. zakazuje

bod f)

přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb – vnitřních sportovišť včetně vnitřních bazénů, s výjimkou posiloven, tělocvičen a fitness center, pro které se nařizuje, aby byla dodržována následující pravidla:

i. omezit přítomnost klientů tak, aby byly mezi nimi rozestupy alespoň 2 metry a na každých 10 m2 se vyskytoval nejvýše 1 klient,
ii. nelze používat šatny a sprchy,
iii. vstup a cvičení po celou dobu pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest,
iv. zajistit dezinfekci strojů a dalšího cvičebního nářadí a pomůcek po použití každým klientem,
v. průběžně dezinfikovat místa, kde se klienti vyskytují,
vi. zajistit dezinfekci rukou pro personál i klienty,
vii. klienti provedou povinnou dezinfekci rukou před zahájením a po celkovém ukončení cvičení,
viii. prodávat pouze balené nápoje a balené potraviny,
ix. používat vzduchotechniku pouze se samostatným přívodem a odtahem vzduchu,
x. je možné realizovat individuální tréninky pouze v režimu jeden na jednoho,
xi. v sálech pro skupinová cvičení bez osobního kontaktu označit cvičební místa tak, aby se zachovala potřebná vzdálenost mezi jednotlivými cvičícími nejméně 2 metry, vždy při dodržení účasti nejvýše 8 cvičících a nejvýše 1 trenéra,
xii. upravit časový harmonogram tak, aby mezi jednotlivými lekcemi proběhl úklid, vyvětrání a dezinfekce prostor;

Opatření pro stolní tenis

Výkonný výbor ČAST ruší všechny jím pořádané soutěže

      • Výkonný výbor rozhodl o ukončení všech extraligových a ligových soutěží řízených ČAST s platností od 21.4
      • více informací zde

ČAST odkládá další akce

      • na dobu neurčitou se odkládá řádná konference ČAST, stejně jako schůzky s Radami krajů
      • více informací zde

Koronavirus posouvá také letní olympijské hry

      • Olympiáda v Tokiu se přesune na příští rok a začne 23. července 2021
      • Toto rozhodnutí platí také pro paralympijské hry, které mají nový temrín stanoven na 24. srpna 2021
      • Mezinárodní federace stolního tenisu bude v úzkém kontaktu s MOV a budou studovat další důsledky pro stolní tenis
      • více informací zde

Co dělat v době karantény?

Karanténa nás připoutala doma. Tato izolace může být pro mnohé skličující a pomalu nahlodávat tělo i ducha. Připravili jsme pro vás souhrn aktivit, kterými se v tomto období můžete zabavit a zároveň tak udělat i něco pro sebe.

 

      • Domácí kondiční trénink

Nepochybujeme o vaší pevné vůli, ale kdyby přece jen někdo potřeboval namotivovat k vyšší aktivitě, přínášíme pár tipů na sportovní aplikace se kterými se můžeme udržovat fit v pohodlí domova.

 

      • Velký Československý kvíz

Od 1. 4. 2020 běží VELKÝ ČESKO-SLOVENSKÝ KVÍZ o ceny v celkové hodnotě 27 000 Kč! Zapojte se také zde.

      • Škola ping-pongu

V souvislosti s novou knihou Stolní tenis od Marty Novotné připravila ČAST videonávody, které mají všem hráčům, trenérům i rodičům ukázat, jak správně hrát deset základních úderů stolního tenisu.

Další díly naleznete ke shlédnutí zde

 

      • Výzva Všichni za stůl

Na Facebook a Instagramu běží výzva s názvem #vsichnizastul. Zapojme se do ní všichni a rozhýbejme tak Česko. Více informací najdete na FB profilu České asociace stolního tenisu.

 

      • Z historie českého stolního tenisu

Seriál, který všem fanouškům připomene nejvýznamnější a největší úspěchy českých stolních tenistů. Každý den až do začátku května vychází na našem webu nový díl.

První díl naleznete zde.

 

      • Užitečné informace na stránkách České unie sportu
Na stránkách České unie sportu je také možno sledovat vývoj situace a získat informace o tom, co přináší pro sportovce, sportovní kluby a spolky aktuální dění v zemi. Stránky jsou pravidelně aktualizovány.
www.cuscz.cz

Informace ministerstva zdravotnictví ČR

Co je koronavirus?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivně chránit?

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění:

      • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
      • dodržovat základní hygienická pravidla
      • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi
      • nezdržovat se v místech s vyšší koncentrací osob
      • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
      • důsledně chránit by se měli také zdravotníci, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Kompletní informace naleznete na webu MZ ČR, stránkách Světové zdravotnické organizace, případně na speciální stránce ke koronaviru.