K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

O železné vůli a skvělé kondici šampiona Polanského


Kdo chce na turnaji dlouho býti, musí nevyčerpatelnou fyzičku míti

Pokud porovnáte fotky Tomáše Polanského z roku 2013, kdy ovládl mistrovství Evropy kadetů v Ostravě, a z roku 2018, kdy slavil triumf na evropském šampionátu do 21 let, téměř neuvěříte, že se jedná o stejnou osobu. Zatímco v patnácti letech byl zdravě „kulaťoučký“, o čtyři roky později se může pyšnit svalnatou postavou.

Pro stolní tenisty je skvělá fyzická vybavenost nezbytná, zvláště pokud chtějí uspět na vrcholné úrovni. „Fyzička je určitě důležitá součást výkonu, o tom žádná,“ potvrzuje Polanský. „Sám se na ni příliš nezaměřuji, stačí mi samotný trénink za stolem v Saarbrückenu. Ve veliké hale a s kvalitními sparingpartnery je to opravdu záhul. Takže v porovnání s kadetským mistrovstvím Evropy v Ostravě jsem se v této oblasti určitě posunul,“ dodává.

Zlepšená fyzická kondice se českému reprezentantovi v poslední době vyplatila hned dvakrát. V rámci sobotního programu na republikovém šampionátu v Praze strávil za stolem téměř nepřetržitě sedm hodin. Odehrál devět zápasů ve čtyřech soutěžích a sám přiznal, že si toho naložil až příliš: „Bylo toho fakt hodně, hrál jsem jeden zápas za druhým. Příští rok už nebudu hrát soutěž do 21 let, budu se soustředit více na muže, protože všechno dohromady je fakt masakr.“

K fyzické únavě se navíc přidaly i psychické problémy. Bezprostředně po neúspěšném čtvrtfinále dvouhry mužů proti Davidu Reitšpiesovi musel Polanský nastoupit do duelu o zlato ve dvouhře do 21 let. „Bylo opravdu těžké se na finále nějak zkoncentrovat, a ještě vlastně hrát po tak těsné prohře,“ prozrazuje.

Nechybělo mnoho a hráč německého Saarbrückenu by odešel ze střetnutí s Patrikem Klosem poražen. Ostravský stolní tenista vedl 3:2 a 9:6, slibný náskok však promrhal. „Nějak jsem to prostě vyhrál,“ vrací se k finále Polanský.

Pomohl fyzioterapeut ze Slovenska

Podruhé musel Tomáš Polanský zápolit s bolavým tělem ve finále mistrovství Evropy do 21 let. O přestávkách mezi sety si nechával ošetřovat pravou paži od fyzioterapeuta slovenské výpravy. „Určitě mi pomohl hodně. Během finále mi paži pořád stříkal, a i večer před ním se o mě staral,“ pochvaluje si Polanský.

Díky bezprostřední pomoci a okamžité úlevě se českému reprezentantovi podařilo zastavit mohutnou stíhací jízdu svého soupeře. Pletea přestal od stavu 1:3 chybovat a nutil Polanského do dlouhých, fyzicky náročných výměn.

Poslední zápas šampionátu gradoval v sedmé sadě, kde rumunský bojovník neustále hájil drobný náskok. Vedl 9:7, Polanský srovnal. Následně 10:9, Polanský znovu srovnal. Závěrečné dvě výměny získal na své konto český hráč a z posledních sil ještě jednou zvedl pravačku nad hlavu.

Tentokráte se však nechystal na forhendový topspin, nýbrž zatnutou pěstí ukazoval, kdo je novým králem evropského stolního tenisu do 21 let.

Související novinky

Všechny novinky