K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Řady mezinárodních rozhodčích rozšířili čtyři Češi


Bylo to těžké, ale chceme překonávat další mety, shodli se všichni

Během jarních měsíců proběhly zkoušky vedoucí k získání k licenci mezinárodního rozhodčího tzv. IU, tedy International Umpire. KR ve spolupráci s VV ČAST vyslala k této zkoušce celkem čtyři uchazeče, kteří se netajili svým úsilím tuto licenci získat.

Po několika týdenní přípravě, která byla nejen teoretickou, ale i praktickou, ať již při příležitosti konání turnaje Czech Junior & Cadet Open nebo mistrovství republiky dospělých v Praze byl tento několikatýdenní proces završen písemnými zkouškami, které proběhly 8. dubna v Praze na Strahově. Čekání na výsledky z centrály ITTF bylo dlouhé, ale o to radostnější výsledky přišly v polovině června. Všichni čtyři čeští účastníci uspěli. Jmenovitě Helena Houdková, Vojtěch Plachý, Emanuel Votípka a Jakub Vrabec.

Komise Rozhodčích gratuluje novým mezinárodním rozhodčím na cestě k jejím dalším vysněným metám. Jaké jsou a co daný kvartet vůbec motivovalo k zisku mezinárodní licence, odpovídají v následujících čtyřech otázkách.

Jaká byla tvoje motivace pro zisk licence „International umpire“

Jakub Vrabec: Motivací byla možnost rozhodování v zahraničí, což je pro mne propojení několika příjemných věcí. Poznávání nových lidí a míst, a to ve spojitosti se sportem, který mi už v dětství přirostl k srdci.

Emanuel Votipka: Po loňském turnaji v belgickém Spa,jsem se nechal vyhecovat.

Vojtěch Plachý: Motivace pro získání licence UI, pro mě byla velká a dlouhou dobu jsem se chtěl zařadit mezi kvalitní české rozhodčí, kteří tuhle licenci mají.

Helena Houdková: Motivací k získání IU licence pro mne bylo překonat další „level“ v rozhodcovské kariéře. Po získání všech licencí, které lze získat u nás, byl toto další krok. Ukázat mému okolí, že mne stolní tenis naplňuje a myslím to s ním vážně. Už to není jen koníček, stal se nedílnou součástí mého života.

Jak hodnotíš zkoušky a kritéria stanovena URC ITTF

Jakub Vrabec: Myslím, že kritéria URC ITTF k získání licence IU jsou nastavena dobře. Test pro mne nebyl vůbec snadný i přes skvělou přípravu od KR ČAST po celou dobu mé rozhodcovské kariéry. Moji nízkou představivost různých situací popisovaných v otázkách testu umocnila nutnost se více soustředit na otázky v cizím jazyce.

Emanuel Votipka: Myslím ,že je laťka dost vysoko,zejména některé kombinace situací.

Vojtěch Plachý: Zkouška byla podle mého názoru poměrně obtížná, ale je to proto aby kvalita rozhodčích byla vysoká. Takže tady tenhle fakt je pochopitelný. Největší problém byl asi u otázek, které byly nejasně položené, když to člověk vidí v reálu, tak hned ví co a jak. Ovšem v testu to byl problém.

Helena Houdková: Hodnotit zkoušky je těžké, jediné kritérium, které jsme věděli, je to, že se testy musí napsat do určitého data a odeslat na ITTF. Nevěděli jsme, kolik můžeme mít chyb, některé otázky bylo těžké si přeložit do češtiny, protože ne vše, co je v angličtině jasné, je jasné i v českém překladu. Takže pro nás bylo důležité odpovědět na všechny otázky správně a pak jen věřit, že jsme to zvládli.

Důležitá pro nás byla příprava od KR ČAST a zkušenosti z turnajů. Můžeme říct, že kvalita našich českých rozhodčích je na velmi vysoké úrovni a předávání jejich rad a zkušeností, velmi pomohlo k našemu úspěchu.

Jaký je tvůj další cíl s přívlastkem mezinárodní rozhodčí?

Jakub Vrabec: Mým dalším cílem je v horizontu 10 let získat „blue badge“.

Emanuel Votipka: Rád bych se ještě někam podíval s dobrou partou.

Vojtěch Plachý: Mezi mé další cíle rozhodně patří další zvyšování zkušeností a zlepšování se jako rozhodčí. A samozřejmě účast na turnajích série World Tour, a dalších kvalitních turnajích.

Helena Houdková: Dalším cílem by mohlo být zahájení procesu získání licence Blue Badge případně licence IR, která je určená pro řízení turnajů na pozici vrchního rozhodčího. Ale vzhledem k tomu, že toto je velmi dlouhý proces tak je to zatím budoucnost. Ale určitě se nyní budu snažit nasbírat co nejvíce zkušeností a stále se zlepšovat. Mezi ty více reálné je účast na mistrovství světa.

Jaký je tvůj rozhodcovský sen?

Jakub Vrabec: Rozhodcovským snem je pro mne účast na olympijských hrách.

Emanuel Votipka: Jeden už jsem si splnil, když jsem mohl pískat letošní finále extraligy mužů.

Vojtěch Plachý: Můj největší sen je určitě účast na OH, jako rozhodčí.

Helena Houdková: Snem by bylo získání Blue Badge. Případně zúčastnit se turnajů světového okruhu konaných např. v Japonsku, Číně, Rusku. Největším snem je asi pro každého rozhodčího účast na olympijských hrách.

Připravil Tomáš Malík, předseda Komise rozhodčích ČAST