K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Turnaj ITTF World Tour Czech Open v Olomouci se letos neuskuteční


ITTF oznámila, že ruší všechny akce dospělých do konce srpna, mládežnické a paralympijské turnaje se vrátí až příští rok

Turnaj Czech Open v Olomouci v termínové listině dlouho figuroval jako první mezinárodní akce po koronavirové pauze, organizátoři dělali vše pro to, aby se prestižní podnik na Hané uskutečnil. Jenže vzhledem k nelepšící se zdravotnické situaci a přetrvávajícím omezením cestování se ITTF rozhodla zrušit všechny akce dospělých až do konce srpna, do tohoto období spadá i Czech Open. Mládežnické a paralympijské soutěže se pak rozběhnou nejdříve příští rok.

Děkujeme České asociaci stolního tenisu za tvrdou práci věnovanou přípravě této akce, ale vzhledem k omezeným možnostem cestování a potenciálním rizikům v oblasti zdraví a bezpečnosti jsme se shodli, že uspořádat letošní Czech Open není možné,“ zdůvodňuje ITTF.

Prestižní olomoucký turnaj, který každoročně přímo na místě sledují stovky diváků a u televizních obrazovek další miliony, měl proběhnout ve dnech 25. až 30. srpna. Spekulovalo se také o tom, že by podnik mohl zaujmout jiný formát než tradiční akce World Tour a být pouze kontinentální akcí, nakonec však ani tato podoba nepřichází v úvahu.

Po dlouhém vyjednávání jsme ustoupili od pořádání Czech Open, protože vedení ITTF se za 2 měsíce jednoznačně nevyjádřilo. Nabídli jsme jim, že turnaj v Olomouci uděláme jako regionální, aby si hráči ze států EU, kteří dlouho nehráli, mohli něco zahrát,“ říká předseda ČAST Zbyněk Špaček.

Měli jsme určité podmínky, například aby se turnaji zachovaly body do světového žebříku, abychom nemuseli mít rozhodčí ze tří kontinentů a případně mohli zkrátit turnaj o jeden den a mohli udělat kvalifikaci skupinovým systémem. Chtěli jsme jednoznačné vyjádření, ale dostali jsme ho až k dnešku,“ popisuje Zbyněk Špaček.

Samozřejmě nás to mrzí, měli jsme pro letošek vyjednané dobré podmínky s MŠMT, organizací CzechTourism i krajem, nyní doufám, že se nám podaří se zamluvenými hotely a halou v Olomouci vyjednat, aby nás zrušení stálo co nejmíň peněz a abychom do budoucna neměli tvrdší podmínky,“ přibližuje předseda asociace.

Na toto rozhodnutí čekali všichni, organizátoři, rozhodčí i hráči, měli jsme desítky telefonátů od zástupců evropských států, kteří slibovali, že přijedou, protože se dlouho nic nehrálo. Bude tlak uspořádat v Čechách alespoň něco pro okolní státy,“dodává Zbyněk Špaček.

Kromě zrušení mezinárodních akcí mužů a žen do konce srpna ITTF také oznámila, že až do konce roku neproběhnou žádné turnaje mládeže a paralympioniků.

Už před 12 dny přišla zpráva, že kvůli koronaviru se neuskuteční ani letošní mládežnické mistrovství Evropy v Záhřebu a ve světle posledních rozhodnutí je proto velmi pravděpodobné, že zrušeno bude i zářijové ME mužů a žen v Polsku. O osudu turnaje se má rozhodnout v nejbližších dnech.

Problematické bude nejen pořádání mezinárodních soutěží, například i odložené mistrovství republiky družstev mládeže v Ostravě o víkendu 22. a 23. srpna budou muset vzhledem k situaci v Moravskoslezském kraji provázet přísná bezpečností opatření.