K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

V deblech se prosadily jen Matelová s Balážovou


Česko-slovenský pár postoupil v Olomouci do druhého kola a touží po Grand Finals

Po dvoudenní kvalifikací, kterou neprošel žádný český hráč ani hráčka, začala na turnaji 2019 ITTF World Tour, Czech Open v Olomouci hlavní soutěž. V každé s pěti kategorií dostala pořadatelská země jedno místo pro svého zástupce, takže přinejmenším v úvodních kolech mohli fanoušci fandit českým zástupcům.

Jako první se představili Tomáš Konečný s Hanou Matelovou ve smíšené čtyřhře. Jejich soupeři byli Portugalci Tiago Apolonia a Shao Jieni. Český pár dobře začal a vyhrál první set, pak ještě vedl 2:1 na sety, ale závěr patřil soupeři. „Drželi nás skvěle na bekhendu, neustále nás tlačili a drželi si svoje postavení. My jsme si jen těžko připravovali pozice, nedařilo se nám hrát dobré balony. Nedělali jsme lehké chyby, spíše jsme prohrávali ve výměnách. Je obrovská škoda, že jsme za stavu 2:1 na sety vstoupili špatně do čtvrtého i pátého setu. Oni sice byli o něco lepší, ale porazit jsme je mohli. Mám letos na podobné zápasy smůlu, je to čtvrtý mix, který jsem prohrála 2:3,“ konstatovala smutně Hana Matelová.

Úvodní kolo smíšené čtyřhry nabídlo hned několik překvapivých výsledků. Vypadl první nasazený pár Korejci Lee Sangsu, Jeon Jihee, který prohrál 2:3 s čínskou dvojicí Ma Te, Wu Yang. Ani Lubomír Pištěj a Barbora Balážová ze Slovenska do druhého kola nepostoupili. Druhý nasazený pár prohrál s německou dvojicí Qiu Dang Nina Mittelhamová. A hvězdné japonské duo Tomokazu Harimoto, Kasumi Ishikawová podlehl svým krajanům Junu Mizutanimu a Mimě Itoové.

Ve čtyřhře žen se Hana Matelová i Barbora Balážová vítězství dočkaly. Společnými silami totiž vstoupili jako druhý nasazený pár úspěšně do prvního kola a po výhře nad chorvatskou dvojicí Mateja Jegerová, Sun Jiayi postoupily mezi osm nejlepších. Česká reprezentantka potvrdila, že proti papírově slabším soupeřkám se jim dařilo. „V podstatě ničím nám nevadily. Servis, příjem, vše fungovalo, takže jsme měly zápas pod kontrolou. Obhajovat nasazení není vždycky snadné, my jsme teď několik turnajů přes první kolo nepřešly. Například v Bulharsku jsme měly soupeřky z kvalifikace Rumunky Samarovou s Dodeanovou, a to jsou skvělé hráčky. Nebo na turnajích v Asii jsme dvakrát hrály s Japonkami, které tam hrály kvalifikaci, ale tady jsou první nasazené. Z tohoto pohledu je skvělé, že jsme postoupily a těšíme se na druhé kolo,“ řekla Hana Matelová.

Její slovenská spoluhráčka Barbora Balážová dodala, že každé vítězství je posouvá blíž společnému cíli v tomto roce, kterým je účast na turnaji Grand Finals. „My bychom se rády na tento prestižní turnaj probojovaly. Už jednou jsme na něm hrály a byl to krásný zážitek. Kvůli olympiádě se spousta párů různě mění, střídají se a řada i těch kvalitních dvojic nakonec nesplní kritéria ohledně počtu odehraných turnajů. My jsme zatím na tom dobře, uvidíme, jak to dopadne na konci roku.“

Jediný český zástupce ve čtyřhře mužů neuspěl. Pár Tomáš Polanský, Pavel Širuček nestačil na francouzskou dvojici Tristan Flore, Emmanuel Lebesson a prohrál 0:3. Tomáš Polanský průběh zápasu okomentoval velmi stručně: „Byli lepší, řekl bych tak o třídu.“ Krátké, ovšem velmi výstižné. Francouzi českou dvojici vůbec nepustili do hry. Byli od začátku zápasu lepší, hráli aktivně a dopouštěli se minima chyb. „Dostali nás pod tlak. Buď skvělým servisem, nebo na příjmu úplně skvělými banány. Floreho jsem takhle přijímat snad nikdy neviděl, Lebesson to hraje jinak, ale byl taky nepříjemný. Bylo pro nás těžké si vytvořit jakoukoliv pozici ke skórování,“ dodal.

 

2019 ITTF World Tour, Czech Open, Olomouc

Výsledky českých hráčů a hráček

Čtyřhra mužů, 1. kolo: Tristan Flore, Emmanuel Lebesson (Fr.) – Tomáš POLANSKÝ, Pavel ŠIRUČEK 3:0 (7,7,8).

Čtyřhra žen, 1. kolo: Hana MATELOVÁ, Barbora Balážová (Sloven.) – Mateja Jegerová, Sun Jiayi (Chorv.) 3:0 (7,5,8).

Smíšená čtyřhra, 1. kolo: Tiago Apolonia, Shao Jieni (Portug.) – Tomáš KONEČNÝ, Hana MATELOVÁ 3:2 (-7,8,-6,2,4).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE