K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ze zlata se radovali Hana Matelová a Pavel Širuček


Česká ženská jednička obhájila titul z loňského roku

Hned úvodní finále letošního domácího šampionátu v Praze přineslo odpověď na zajímavou otázku. Přihlásili se Tomáš Polanský a Hana Matelová do smíšené čtyřhry náhodou? Nebo jde naopak o záměr vytvořit kvalitní pár, který by měl šanci uspět i na mezinárodní úrovni?

Po vítězství 3:1 nad Martinem Koblížkem a Hanou Kubátovou už mohli novopečení mistři republiky odtajnit své záměry. „Hráli jsme spolu poprvé, potřebovali jsme zjistit, jak nám to spolu bude sedět. Chtěli bychom se pokusit probojovat na olympijské hry v Tokiu 2020 ve smíšené čtyřhře. Víme, že to bude nesmírně těžké, hrát tam bude jen šestnáct párů, ale jen jeden z každé země. Tohle je zkrátka šance,“ přiznala Hana Matelová. Tomáš Polanský k tomu dodal: „Soudě podle tohoto mistrovství, mohli bychom si za stolem rozumět. S Hankou se mi tady  hrálo skvěle. Samozřejmě to ještě nebylo ono, ale drobné detaily vychytáme a pak je to jen o tom, zkusit nějaký zahraniční turnaj.“

Asi o největší překvapení šampionátu se ve čtyřhře žen postaraly mladé havířovské hráčky Nikita Petrovová s Kristýnou Štefcovou. Prošly celým turnajem bez jediného zaváhání a ve finále si poradily s párem Zdena Blašková, Daniela Rozínková 3:1. „Nebyl to náš nejtěžší zápas na turnaji, určitě víc sil nás stály výhry nad Anetou Kučerovou s Karin Adámkovou a hlavně v semifinále nad Hankou Kubátovou a Tamarou Tomanovou. Moc důležitý byl druhý set, který nás nakopl a díky tomu jsme skvěle vstoupily do setu třetího. Je to náš první titul mezi dospělými, takže radost je obrovská,“ chrlily ze sebe po vyhlášení vítězů ze sebe obě hráčky. A pak ještě dodaly: „Musíme poděkovat trenéru Kamilovi Koutnému za skvělé koučování. Bez něj by to šlo jen těžko.“

Co se koučování týče, tak hned při následujícím finálovém duelu v mužské čtyřhře, byly obě lavičky pro trenéry prázdné. Zkušená dvojice Pavel Širuček, Tomáš Tregler si zavzpomínala na spolupráci v Jablonci nad Nisou před dvěma lety a opět slavila zisk mistrovského titulu. „Letos to asi bylo o něco snazší, protože, pokud si pamatuji, tehdy to bylo hodně těsné a dokonce jsme odvraceli nějaké mečboly,“ přiznal Pavel Širuček po výhře 3:0 nad Jakubem Kleprlíkem a Antonínem Galvasem.

Finále ženské dvouhry mělo nejen stejné protagonistky jako vloni ve Frýdlantu nad Ostravicí, ale dokonce skončilo i stejným výsledkem. Hana Matelová porazila Danu Čechovou 4:2 a obhájila mistrovský titul. Zápas se hned dvakrát otáčel, nejprve vedla Matelová, pak Čechová otočila na 2:1, ovšem nakonec přece jen našla lepší zbraň na svoji soupeřku česká jednička. „Bylo to úplně jiné, než vloni. Tam jsem jela po super výsledku v Kataru a jela jsem si vyloženě pro zlato. Teď jsem byla mnohem opatrnější. Na druhou stranu samotné finále bylo kvalitnější, než to loňské. Od stavu 1:2 jsem musela hrát aktivněji, což se mi dařilo. Mám z toho dobrý pocit,“ hodnotila finálový duel. Přiznala, že v průběhu turnaje odehrála hezký zápas i s Kristýnou Mikulcovou, ovšem finále bylo rozhodně nejtěžší.

Finále mužské dvouhry bylo opravdovým vyvrcholením třídenního šampionátu. Pavel Širuček s Lubomírem Jančaříkem předváděli stolní tenis nejvyšší kvality. Hned první set diváky přiváděl do varu. Rozhodl ho pro sebe Širuček, který vyhrál 21:19 a přiznal po zápase, že byl pro další průběh hry velmi důležitý. „Byly to velké nervy a určitě důležitý moment. My se s Lubošem velmi dobře známe, hodně spolu trénujeme, takže to byl právě po psychické stránce těžký souboj. Zvládl jsem ho ale líp takticky, on se snažil stále o svoji hru, ale já jsem ho do ní většinou ani nepustil. Na druhé straně jsem se po těžkém semifinále cítil hodně vysílený. Je to skvělé, že se mi povedlo vyhrát,“ usmíval se po zápase ze svého druhého titulu. „Tenhle má mnohem vyšší cenu, protože tady byli úplně všichni nejlepší čeští hráči. Proto si ho vážím víc, než toho z Hranic na Moravě před třemi lety,“ dodal.

 

Mistrovství České republiky mužů a žen, Praha

Dvouhra mužů, finále: Pavel ŠIRUČEK (DARTOM BOGORIA Grodzisk) – Lubomír JANČAŘÍK (Post SV Mühlhausen) 4:1 (19,-10,7,6,9).

Dvouhra žen, finále: Hana MATELOVÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim) – Dana ČECHOVÁ (MSK Břeclav) 4:2 (7,-9,-7,6,4,7).

Čtyřhra mužů, finále: Pavel ŠIRUČEK (DARTOM BOGORIA Grodzisk), Tomáš TREGLER (TTC Ostrava 2016) – Antonín GAVLAS, Jakub KLEPRLÍK (SF SKK EL Niňo Praha) 3:0 (5,8,4).

Čtyřhra žen, finále: Nikita PETROVOVÁ, Kristýna ŠTEFCOVÁ (SKST Baník Havířov) – Zdena BLAŠKOVÁ, Daniela ROZÍNKOVÁ (SK Dobré) 3:0 (8,10,6).

Smíšená čtyřhra, finále: Tomáš POLANSKÝ (1.FC Saarbrücken-TT), Hana MATELOVÁ (TTG Bingen/Münster-Sarmsheim) – Martin KOBLÍŽEK (DTJ Hradec Králové), Hana KUBÁTOVÁ (CDU Sport-Stolní tenis Ostrava) 3:1 (7,5,-10,7).

 

Výsledky kvalifikace o postup do hlavní soutěže dvouhry mužů a žen najdete ZDE