K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

ETTU schválila úpravu juniorské kategorie


Na juniorský šampionát do Záhřebu budou moci jet Tomáš Martinko a spol.

Silný ročník českých loňských juniorů, tedy ročníky narození 2002, přišel vloni kvůli pandemii koronaviru o evropský šampionát. Pro Tomáše Martinka, Františka Onderku nebo Radka Skálu to měla přitom být poslední šance, jak se poprat o medaili na vrcholném mládežnickém podniku.

Nyní je vše jinak. Už na začátku roku avizovalo vedení Mezinárodní asociace stolního tenisu (ITTF), že v kalendářním roce 2021 budou moci hrát juniorské soutěže hráči a hráčky, kteří dosáhli k 31. prosinci 2020 věku maximálně osmnácti let. V kategorii kadetů a kadetek k žádné změně nedošlo.

V minulém týdnu ve stejném duchu rozhodl také kongres Evropské unie stolního tenisu (ETTU) a dvě nejvýznamnější mládežnické akce letošního evropského kalendáře, tedy MEJ v chorvatském Záhřebu a turnaj TOP 10 ve francouzském Tours, se budou hrát podle upravené věkové hranice. Zjednodušeně řečeno, juniorská kategorie je do 19 let, kategorie kadetská do 15 let.

Po celý letošní rok se tedy mohou hráči a hráčky, narozeni v roce 2002 a mladší, účastnit mládežnických soutěží a mezinárodních turnajů v juniorské kategorii.

Konkrétně pro trenéra juniorské reprezentace chlapců Marka Kláska (v kategorii juniorek není situace v českém národním týmu zdaleka tak vyrovnaná) tak vyvstává nelehký úkol. Vybrat pro červencový juniorský šampionát pětici z velmi početné řady kvalitních hráčů. Kromě již zmiňované trojice Martinko, Onderka, Skála jsou tady totiž i jejich mladší následovníci Šimon Bělík, Ondřej Květon, Adam Štalzer nebo Vít Kadlec. Ti všichni budou zcela určitě chtít o reprezentační dres bojovat.

Junioři to ovšem v létě nebudou mít vůbec jednoduché ani s devatenáctiletými posilami. Ročník narození 2002 jsou totiž také například Polák Samuel Kulczycki, Švéd Truls Moregard, Němec Kay Stumper, Maďar Csaba Andras nebo Rusové Maksim Grebnev a Vladimír Sidorenko. Řada z nich má ve své sbírce medaile z předchozích mládežnických šampionátů a třeba Švéd Moregard je aktuálně už 103. hráčem světového žebříčku mužů.