K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Extraliga žen bude mít rekordní počet účastníků


K nejzajímavějším letním přestupům patří návrat Anety Širučkové do Břeclavi

Nejvyšší domácí ligová soutěž žen začne stejně jako ta mužská až na podzim, její losování však proběhne už tento víkend. Extraliga přinese několik změn, které si vyžádal vysoký počet týmů. Většina totiž využila možnosti přihlásit se za podmínek, které nastavil Výkonný výbor ČAST z důvodů předčasného ukončení minulé sezony.

Z loňských deseti družstev se Extraliga rozrostla na rekordních patnáct. A to s sebou přineslo pochopitelné problémy. „Bylo opravdu těžké najít termíny pro jednotlivá kola základní části, a to ještě počítám s tím, že dojde k nějakým kolizím. Stále nevíme, zda se v září uskuteční juniorské mistrovství Evropy a jak to bude s mistrovstvím Evropy dospělých. Ale jinak bychom to měli všechno zvládnout. Připravili jsme tři varianty losu, věřím, že se na jedné z nich shodneme. Ne všechny kluby budou spokojené, ale všem požadavkům zkrátka vyhovět nešlo,“ říká ředitel soutěže Miroslav Henžel.

Připomněl, že dlouho byla ve hře i možnost hrát v tzv. trojičkách, tedy vždy tři dny za sebou, ale nakonec zůstalo u tradičních dvojiček. Systém je s ohledem na mimořádnost situace rovněž nezvyklý. Základní část bude hrát patnáct družstev jednokolově systémem každý s každým. Po čtrnácti odehraných utkáních se týmy rozdělí na prvních osm a zbylých sedm. Elitní osmička mezi sebou odehraje druhé kolo, tedy odvety, přičemž vzájemná utkání z kola prvního se budou počítat. Po skončení druhého kola postoupí nejlepších šest týmů do play off. O udržení bude hrát horších sedm týmů po prvním kole. U této skupiny se ovšem dosavadní výsledky smažou a o pořadí budou rozhodovat pouze utkání v této skupině, hraná dvoukolově systémem každý s každým. „Zatím ještě není rozhodnuto, zda v soutěži pro další ročník zůstane dvanáct nebo deset týmů. Jinými slovy, kolik družstev sestoupí. To bude ještě předmětem dalších jednání před zahájením nového ročníku,“ dodává Miroslav Henžel.

Co už však je jisté, že okruh favoritů pro boje o mistrovský titul se příliš nezměnil. V některých klubech sice došlo ke změnám v kádru, jenže ohrozit suverenitu dvou nejlepších týmů posledních let nebude snadné. Hodonín bude totiž opět spoléhat na Polku Natálii Partykovou, Ukrajinku Solomiyu Brateykovou, juniorku Lindu Záděrovou a je pravděpodobné, že se v týmu představí i asijské posily. V Břeclavi zůstaly obě české reprezentantky Dana Čechová a Karin Adámková, z SK Dobré se vrací Aneta Širučková a vedení klubu má zájem angažovat jednu mladou slovenskou hráčku.

V SK Dobré sice zůstala Zdena Blašková, ovšem odchod Anety Širučkové bude citelnou ztrátou. Zajímavou rošádu s ostravskými kluby předvedl Hradec Králové. Do TJ Ostrava KST odešla Tamara Tomanová, naopak z CDU Sport – stolní tenis Ostrava přišla zkušená Hana Kubátová. Posilu zvučného jména hlásí také TT Moravský Krumlov. Bývalá reprezentantka Lenka Harabaszová by měla svými zkušenostmi posunout družstvo z jižní Moravy zase o něco výš. Naopak jedním z mála klubů, v němž prozatím nedošlo o přestávce k žádným změnám, je Havířov.

Varianty ligových losů najdete ZDE

Související novinky

Všechny novinky