K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Juniorky mají jistý bronz, kadeti na medaili nedosáhli


Skvělý výkon českých juniorek znamená postup do semifinále a jistou medaili

Pátá výhra v řadě za sebou na juniorském mistrovství Evropy v Ostravě znamená, že české juniorky v soutěži družstev získají jednu z medailí. Ve čtvrtfinále porazily Slovinsko 3:1 a v semifinále je čeká silné Rusko. Kadeti bohužel ve čtvrtfinále právě proti Rusku neuspěli a prohráli 0:3.

Radost českých reprezentantek propukla ve chvíli, kdy Zdena Blašková dotáhla do vítězného konce zápas s Katarinou Stražarovou. Tedy hráčkou, s níž se v roce 2015 radovala z bronzové medaile ve čtyřhře kadetek na MEJ v Záhřebu. Teď však svoji bývalou spoluhráčku nemilosrdně častovala přesnými a tvrdými údery. Samozřejmě pouze od druhé strany stolu. Korunovala zkrátka skvělý výkon celého družstva.

Proti slovinské jedničce se vytáhla i Linda Záděrová v úvodu utkání. Porazila ji 3:1 a vytvořila pevný základ pro celkový úspěch družstva. „Znám ji dobře, už jsem s ní hrála a porazila ji. Proto jsem šla na druhou pozici v sestavě. Byl to samozřejmě těžký zápas, ale ve chvíli, kdy jsem dobře začala ve třetím setu a vytvořila si náskok, cítila jsem, že to dobře dopadne,“ hodnotila svoje vystoupení.

Největší tíha odpovědnosti byla pochopitelně na Zdeně Blaškové, která přidala druhý bod a pak musela bojovat se Stražarovou o ten rozhodující. Gabriela Štěpánová totiž prohrála s Larou Opekaovou. „Neměla jsem svůj den, výkon nebyl dobrý, ale o to více jsem fandila holkám z lavičky. Jsme přece tým,“ stručně řekla smutnějším hlasem, ale pak už se opět radovala.

Byl k tomu pádný důvod, Zdena Blašková porazila nejen Leu Paulinovou, ale pak také v souboji jedniček Katarinu Stražarovou. „Oba zápasy byly z mojí strany nervózní a v obou se rozhodovalo v koncovkách setů. Paulinovou jsem vůbec neznala, ale říkala jsem si, že hrajeme o medaili, takže do toho půjdu naplno. Byly tam slabší i silnější momenty, ale vyšlo to. Psychicky mi pomáhalo, že jsem v obou zápasech dokázala otočit nepříznivý vývoj některých setů a vyhrát je. Mám obrovskou radost z toho, že jsme dosáhli na medaili. V semifinále budou Rusky velkými favoritkami, ale my za stolem necháme všechno,“ dodala česká juniorská jednička.

Družstvo kadetů v souboji s Ruskem tahalo od začátku za kratší konec. Vladislav Makarov přehrál jednoznačně Ondřeje Květona a obranář Denis Izumrudov zvládl souboj s Šimonem Bělíkem. Ten sice dokázal jeden set vyhrát, ale nic víc z toho nebylo. Trenér Tomáš Demek byl pochopitelně zklamaný. „V první řadě je třeba říct, že Rusko opravdu má kvalitu a bylo o hodně lepší. Mě nejvíc zklamal výkon našich hráčů. Ondra Květon zápas nezvládl hlavou, dělal spoustu chyb a prodal maximálně dvacet procent toho co umí. My jsme přitom potřebovali soupeře dostat pod tlak, jenže to dopadlo opačně,“ řekl k úvodní dvouhře.

Také souboj Bělíka s Izumrudovem se mu těžko hodnotil. Jako osobní kouš českého kadeta moc dobře ví, že hra do obrany nepatří mezi jeho silné stránky. „Šimon nemá na obranu natrénováno. Proto v důležitých momentech chyboval a ztrácel body. Sice bojoval, jeden set vyhrál, ale to bylo málo. Otočit vývoj zápasu nešlo. Ani ve čtyřhře kluci nepodali dobrý výkon. Měli hrát víc odvážně, vždyť už vlastně neměli co ztratit. Je to škoda, ale znovu opakuji, Rusové podali skvělý výkon a postoupili naprosto zaslouženě,“ dodal. Češi tedy na medaili nedosáhli a budou hrát ve skupině o konečné 5. – 9. místo.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých týmů v soutěži družstev

Juniorky, čtvrtfinále: ČESKÁ REPUBLIKA – Slovinsko 3:1. Linda ZÁDĚROVÁ – Katarina Stražarová 3:1 (8,-5,4,4), Zdena BLAŠKOVÁ – Lea Paulinová 3:0 (10,10,4), Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Lara Opekaová 0:3 (-7,-4,-6), Zdena BLAŠKOVÁ – Katarina Stražarová 3:0 (10,11,6).

Kadeti, čtvrtfinále: Rusko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Vladislav Makarov – Ondřej KVĚTON 3:0 (4,5,6), Denis Izumrudov – Šimon BĚLÍK 3:1 (8,7,-12,5), Vladislav Makarov, Sergej Ryžov – Šimon BĚLÍK, Vít KADLEC 3:0 (6,3,8).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE