K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Juniorský šampionát v Ostravě znovu svedl dohromady Hrachovou a Vriesekoopovou


Obě legendy stolního tenisu vzpomínají na dávné soupeření i společné úspěchy

Byly velké rivalky a zároveň partnerky ve čtyřhře. Společně získaly na mistrovství Evropy bronz v roce 1984, o dva roky později pak stříbro. Po konci aktivních kariér o sobě dlouho nevěděly, až nyní na evropském šampionátu juniorů v Ostravě se znovu potkaly. A obě legendy stolního tenisu Marie Hrachová a Nizozemka Bettine Vriesekoopová mají ze shledání radost.

Sblížily jsme se přes klubovou úroveň, s Vítkovicemi jsme byly mistryně republiky a hrály jsme evropské poháry proti jejímu klubu. Ona byla v té době absolutní hvězda, měla kolem sebe široký tým lidí, ale po lidské stránce se nám celkem podařilo sblížit se,“ vzpomíná Marie Hrachová.

V současnosti 57letá Bettine Vriesekoopová patřila mezi nejlepší hráčky Evropy i světa. V letech 1982 a 1992 ovládla evropský šampionát ve dvouhře, dvakrát zvítězila také na turnaji Top 12, startovala na třech olympijských hrách. Dvakrát byla vyhlášena nizozemskou sportovkyní roku, jako vůbec první Evropanka trénovala v Číně a zapózovala také pro časopis Playboy.

Byla pro nás velkým vzorem, ale také velkou soupeřkou. Byla strašně zarputilá, někdy to šlo až za hranu, byla absolutně soustředěná,“ vzpomínají Marie Hrachová a její trenérka Marta Novotná.

Také Bettine Vriesekoopová hovoří podobně: „Maruška byla můj velký rival, ale samozřejmě také kolegyně a kamarádka. Chtěly jsme vyhrát mistrovství Evropy, ale to se bohužel nepovedlo. I tak beru stříbro a bronz za velký úspěch.“

I přes časté střety za stolem si k sobě našly cestu a ve čtyřhře utvořily silný a úspěšný pár. „Holanďanky měly v té době strašně silný tým. Byly v něm dvě velké osobnosti ona a Mirjam Kloppenburg. Obě byly v Evropě do desátého místa, ale byla mezi nimi velká rivalita. Neexistovalo, aby spolu hrály čtyřhru. Možná i proto jsme se s Bettine daly dohromady,“ vzpomíná Marie Hrachová.

Navíc se holky dobře doplňovaly, Bettine hrála takový mužský stolní tenis ze střední zóny, měla skvělou kondici, mohla trénovat od nevidim do nevidim, a Maruška zase hrála u stolu, rozhazovala soupeřky a zakončovala,“ vysvětluje Marta Novotná.

V rámci utužení spolupráce a pilování dovedností ve čtyřhře jezdila za Marií Hrachovou a Martou Novotnou na soustředění do Ostravy. „Vycházely jsme spolu celkem dobře, ale když byl třeba nějaký sporný balon, tak Bettine chtěla tak moc vyhrát, že nic nepřiznala. Ale to mě vždycky vyhecovalo a snažila jsem se ještě více. Ona na to pak ale doplácela v tom, že třeba na jednom Topu 12 hrála zápas a všechny ostatní hráčky fandily proti ní,“ odhaluje Marie Hrachová.

Společně s trenérkou měly z počátku obavy, jak nizozemská hvězda zareaguje na tréninkové zázemí v Ostravě. „V naší milované herničce jsme měli šest stolů, byla to zrekonstruovaná kantýna z bývalé fabriky, slyšely jsme bouchání, prášilo se tam, takže skoro až nezdravé prostředí. Bály jsme se, jak to přijme, ale byla tu vždy spokojená.“

A skutečně Bettine Vriesekoopová na pobyty v Česku vzpomíná v dobrém. „Už je to sice dávno, ale dobře si vzpomínám, že ve Vítkovicích byla krásná hala, k dispozici byla i sauna, Maruška měla vlastní pokoj a celé zázemí bylo velmi pěkné,“ sdělila Nizozemka.

Po konci aktivní kariéry se od stolního tenisu zcela odstřihla, až nyní v posledním roce se opět do známého prostředí vrací, v Ostravě trénuje nizozemský tým kadetek. „Martu a Marii jsem dlouho neviděla, jsem ráda, že jsem je tu znovu potkala. Doufám, že budu mít čas zajít s nimi na kávu a ráda bych slyšela, co dělaly od té doby,“ přeje si Bettine Vriesekoopová. „Já jsem zpátky u trénování po mnoho letech, takže nyní máme opět podobnou roli.“