K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Medaile a postup na světový šampionát. Juniorky v Ostravě zazářily


Výhru nad Francií režírovala dvěma body Zdena Blašková, třetí přidala Linda Záděrová

České juniorky na mistrovství Evropy v Ostravě zaznamenaly v soutěži družstev dvojnásobný úspěch. K bronzovým medailím, které získaly po čtvrtfinálové výhře nad Slovinskem, přidaly jistotu účasti na světovém šampionátu v Thajsku. Postup na listopadový vrchol sezony si zajistily díky výhře 3:1 nad Francouzkami v souboji o konečné třetí místo.

Už po prohraném semifinále s Ruskem vyhlašoval trenér českých juniorek Tomáš Vrňák, že jeho družstvo se chce o třetí místo na domácím šampionátu a letenku do Thajska poprat ze všech sil. A přesně tak to i za stolem vypadalo. České reprezentantky hrály s maximálním nasazením, navzájem se povzbuzovaly a těžily z podpory domácího publika. A když Zdena Blašková proměnila mečbol, všechny členky týmu přeskočily ohrádku a dlouho se u stolu nadšeně objímaly a smály.

Když se konečně vymanily z kolečka gratulací a opustily hrací prostory, zářily: „Jsme úplně nejlepší tým. Věřily jsme, že na turnaji můžeme porazit každého a krásně nám to sedlo. Jsme velké kamarádky, fandily jsme si navzájem a dopadlo to takhle skvěle.“

Utkání s Francií ovšem pro Češky nezačalo dobře. Gabriela Štěpánová prohrála v prvním zápase s Isou Cokovou 1:3, když ve třetím setu promarnila výrazné vedení a pak nedokázala na agresivní soupeřku najít recept.

Český tým se však v Ostravě mohl spolehnout na vynikající výkony Zdeny Blaškové, která soutěž družstev zakončila se skvělou bilancí 11 výher a jediné porážky. I v duelu o třetí místo s Francií byla ústřední postavou, nejprve hladce porazila Camille Lutzovou, poté proti Ise Cokové odvrátila čtyři mečboly a získala rozhodující třetí bod v utkání.

Při mečbolech jsem se hrozně bála, jak to bylo 9:10, měla jsem slzy v očích. Snažila jsem se jako první zaútočit, pak jsem vždy dělala body. A říkala jsem si, že když se hraje o třetí místo, tak prostě musím vyhrát,“ prozradila po utkání Zdena Blašková. „Že se mi podařilo dosáhnout na takovou bilanci je úplně skvělý. Věděla jsem, že se ode mě body očekávají, ale soustředila jsem se prostě jen na hru,“ dodala.

Rovněž bezchybným výkonem podpořila Zdenu Blaškovou Linda Záděrová, která si za stavu 1:1 jednoznačně poradila s Julií Pennecovou. V zápase se prezentovala agresivním výkonem, navzdory vypjaté situaci od začátku směřovala za vítězství. „Byla jsem trochu nervózní, ale řekla jsem si, že se do soupeřky pustím a vítězstvím definitivně zlomím utkání na naší stranu,“ uvedla Linda Záděrová.

Nadšený z úspěchu svého týmu byl také trenér Tomáš Vrňák. „Je to neuvěřitelné,“ hledal těžko slova. „I kdybychom s Francií prohráli a na mistrovství světa nepostoupili, měl bych radost, ale teď je ta radost dvojnásobná. Jsem dojatý,“ dodal. Jeho svěřenkyně turnajem protančily s bilancí šesti výher a jediné porážky a ziskem bronzu a konečným třetím místem se postaraly o největší překvapení turnaje ve své kategorii.

Ve čtvrtek večer vyvrcholily na MEJ v Ostravě soutěže družstev. Ve všech čtyřech kategoriích hrálo finále Rusko, zlaté medaile pak získalo v juniorech a kadetech. Finále juniorů nabídlo vyrovnanou podívanou a pohledný stolní tenis. Ruská sestava ve složení Vladimír Sidorenko, Maxim Grebněv a Lev Katsman v něm poměrem 3:2 zdolala Ázerbájdžán, jehož kádr tvoří výhradně naturalizovaní Číňané.

V kadetech Rusové prohrávali s Rumunskem už 0:2, další tři zápasy však urvali ve svůj prospěch. Vladislav Makarov a Sergej Ryžov nejprve zvítězili ve čtyřhře, Makarov poté srovnal ve dvouhře a v rozhodujícím zápase dominoval Denis Izumrudov.

Také finále juniorek skončilo nejtěsnějším možným poměrem 3:2, Němky takto zdolaly Rusko. V rozhodující dvouhře prohrávala Anastasia Bondarevová 0:2 na sety, za mohutného povzbuzování spoluhráček a publika však vývoj otočila. Jedním bodem se na vítězství podílely také Franziska Schreinerová a Sophia Kleeová. Soutěž kadetek ovládly Francouzky, které ve finále zdolaly Rusko 3:1. Strůjkyní vítězství byla Prithika Pavadeová, která uspěla v obou svých dvouhrách a válela také ve čtyřhře po boku Charlotte Lutzové.

Ve středu začnou v RT Torax areně soutěže jednotlivců, dopoledne mají všichni účastníci volno, začíná se až odpoledne úvodními koly dvouher, čtyřher i smíšených čtyřher.

 

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých týmů v soutěži družstev

Juniorky, utkání o 3.-4. místo: ČESKÁ REPUBLIKA – Francie 3:1. Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ – Isa Coková 1:3 (-10,7,-13,-2), Zdena BLAŠKOVÁ – Camille Lutzová 3:0 (5,13,4), Linda ZÁDĚROVÁ – Julie Pennecová 3:0 (8,6,6), Zdena BLAŠKOVÁ – Isa Coková 3:2 (-11,6,-9,13,9).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE