K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Ohlédnutí za rokem 2020


Tomáš Polanský se poprvé v kariéře radoval z mistrovského titulu ve dvouhře mužů

Rok 2020 byl pro celou společnost naprosto výjimečným. Světová pandemie koronaviru se stala globálním fenoménem, který zasáhl prakticky všechny segmenty lidské činnosti. Po světě zemřely statisíce lidí, nakazily se jich miliony. Dalekosáhlé dopady na ekonomiku se pochopitelně odrazily i v dalších oblastech. Sport nevyjímaje. V průběhu roku se tak uskutečnil jen zlomek plánovaných akcí.

 

♦   První soutěžní zápasy v novém kalendářním roce odehráli už 4. a 5. ledna na bodovacích turnajích v Jablonci nad Nisou a Liberci dorostenci, dorostenky, mladší žáci a žákyně. Dvouhru nejstarší kategorie vyhrál Adam Štalzer z TJ Ostrava KST. Dvouhru dorostenek naopak ovládla Klára Hrabicová z SKST Havířov. Také v kategorii mladších žákyň se z vítězství radovala havířovská hráčka, konkrétně Magdaléna Ščibrániová. Mezi mladšími žáky ve dvouhře nenašel přemožitele Jindřich Morávek z Jiskry Strážnice.

♦   Druhý den turnajů se z vítězství radovali Vít Kadlec z TJ Ostrava KST v kategorii starších žáků, starší žákyně ovládla Helena Sommerová z pražské Kotlářky a v nejmladší kategorii vyhráli Jan Kunc z HB Ostrov Havlíčkův Brod a Tereza Makarová ze Slaného.

♦   V úvodním utkání čtvrtfinále Ligy mistryň SKST Stavoimpex Hodonín prohrál s polským KTS Enea Siarka Tarnobrzeg po mimořádně vyrovnaném souboji 2:3. V odvetě pak hráčky českého klubu prohrály 1:3 a se soutěží se rozloučily.

♦   V portugalském Gondomaru se uskutečnila olympijská kvalifikace družstev. České hráčky po prohře s Rakouskem 0:3 ukončily svoji cestu na turnaji velmi rychle. Mužům se dařilo víc, nejprve porazili KLDR 3:2, pak sice prohráli s Koreou 0:3, ale postoupili do druhé fáze turnaje. V ní postupně vyřadili Indii 3:1, Maďarsko 3:0 a prohráli až v přímém souboji o poslední letenku do Tokia se silným Hongkongem 0:3. Kvarteto Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Jiří Martinko se za své vystoupení rozhodně stydět nemuselo.

♦   Podruhé v kalendářním roce bojovali mladí čeští hráči a hráčky o body do republikových žebříčků. V Hostinném a Jaroměři se ve dvou dnech tradičně odehrály turnaje všech čtyř kategorií. V té nejstarší si pro vítězství došel Kryštof Přída z pražské Kotlářky. Ve dvouhře dorostenek vyhrála havířovská Klára Hrabicová. Na turnaji mladšího žactva v Hostinném zvítězila havířovská hráčka Magdaléna Ščibrániová. Vítězem dvouhry mladších žáků se stal David Sochor z pražské Sparty.

♦   O den později se z vítězství radovali v kategorii staršího žactva Martin Šíp z pražské Kotlářky a Kateřina Pisárová z Rakovníka. V kategorii nejmladšího žactva dvouhru vyhráli Tomáš Málek ze Zlína a Elena Kuchařová z SK Dobré.

♦   Vynikajícího úspěchu dosáhla na turnaji ITTF Challenge ve španělské Granadě Kateřina Tomanovská. Porazila ve 2. kole dvouhry německou reprezentantku a nejvýše nasazenou hráčku turnaje Ninu Mittelhamovou 4:1 a postoupila do osmifinále. V něm už nestačila na Rumunku Irinu Ciobanuovou. Prohrála s ní 1:4.

♦   Podruhé v kariéře startovala na prestižním turnaji TOP 16 a podruhé skončila v prvním kole. Hana Matelová se ve švýcarském Montreux opět přesvědčila, jak mimořádně těžké je uspět na turnaji nejlepších evropských hráčů a hráček. Němka Han Ying ji porazila 4:0.

♦   Na turnaji Czech Junior & Cadet Open v Hodoníně česká reprezentace bez medaile neskončila. Družstvo kadetek porazilo ve čtvrtfinále Rumunsko 3:1 a postoupilo do semifinále. V něm porazilo Ukrajinu 3:1 a teprve až ve finále narazilo na silné Rusko. Po prohře 0:3 se české hráčky radovaly ze stříbrných medailí.

♦   Na turnaji 2020 ITTF World Tour v Budapešti se Pavel Širuček a Hana Matelová prokousali těžkou kvalifikací a oba postoupili ve dvouhře do hlavní soutěže. Zatímco česká ženská jednička po prohře 0:4 s Japonkou Miyu Katoovou v soutěži brzy skončila, Pavel Širuček postoupil mezi šestnáct nejlepších. Jeho soupeř v prvním kole Japonec Jun Mizutani totiž k zápasu nenastoupil a duel byl skrečován ve prospěch českého reprezentanta. O postup do čtvrtfinále se Širuček utkal s Japoncem Shunsuke Togamim, porazil ho 4:0 a prohrál až mezi nejlepšími osmi s Němcem Dimitrijem Ovtcharovem 2:4.

♦   Na mistrovství republiky mužů a žen v Plzni se představili všichni nejlepší čeští hráči a hráčky. Z titulů ve dvouhře se radovali Hana Matelová a Tomáš Polanský. Dvouhru do 21 let vyhráli Zdena Blašková a Jiří Martinko. V deblových soutěžích dosáhli na zlato Tomáš Polanský s Pavlem Širučkem, Zdena Blašková s Anetou Širučkovou a v mixu pár David Reitšpies, Dana Čechová.

♦   Na zlato sice nedosáhl, ale i tak to byl úspěch jako hrom. Jiří Martinko vybojoval na ME do 21 let v chorvatském Varaždinu stříbrnou medaili ve čtyřhře. Společně s Moldavcem Andreiem Putunticou prohráli ve finále s rumunskou dvojicí Cristian Pletea, Rares Sipos 1:3.

♦   Turnaj seriálu 2020 ITTF Challenge v polských Gliwicích byl večer po dohrání kvalifikace zrušen. Prezident Polského svazu stolního tenisu Dariusz Szumacher v oficiálním dopise oznámil, že se akce ruší s okamžitou platností s ohledem na riziko spojené s pandemií nového koronaviru. Na celosvětový problém zareagovala také Světová federace stolního tenisu (ITTF), která rozhodla pozastavit pořádání všech významných stolnětenisových akcí. Původně byl zákaz platný do konce dubna, ovšem nakonec se protáhl až do října.

♦   V kalendáři ITTF bylo zrušeno či odloženo přes sto plánovaných turnajů, včetně mistrovství světa a Evropy, či dokonce olympijských her v Tokiu. V České republice nebyly dohrány soutěže sezony 2019/2020 a poprvé v historii tak ani nebyl udělen titul mistra republiky v soutěži družstev.

♦   Skvěle se dařilo hráčům SF SKK El Niňo Praha v Poháru ETTU. Český klub vyřadil postupně belgické týmy TT Vedrinamur a TTC Sokah Hoboken, ve čtvrtfinále prošel bez boje, když VC Angers TT byl diskvalifikován. Trojici Dmitrij Prokopcov, Jakub Kleprlík, Stanislav Kučera i trenéra Petra Kauckého hodně mrzelo, že na semifinále soutěže proti rakouskému SPG Walter Wels už kvůli předčasnému ukončení sezony nedošlo.

♦   Život se do heren a tělocvičen začal vracet v polovině prázdnin. Jako první se mistrovských bojů pustili vozíčkáři. 26. ročník mistrovství České republiky ve stolním tenise vozíčkářů se uskutečnil poslední červencový víkend v Ostravě. Hrálo se za zpřísněných hygienických podmínek, při slavnostním zahájení šampionátu byly samozřejmostí roušky, ovšem i tak si všichni účastníci tradiční setkání a boje o medaile pochvalovali.

♦   Tradiční mládežnický podnik JOOLA Satellite Tour měl letos jen dvě zastávky. Na Slovensku v Senci startovalo přes tři sta hráčů a hráček, v Havířově kvůli epidemickým opatřením jich byla necelá třetina. V Hluku se turnaj vůbec neuskutečnil.

♦   V Národním tréninkovém centru v Havířově, které zahájilo provoz na začátku prázdnin, se konal před startem ligových soutěží dvoudenní kontrolní turnaj mužů a žen. Byla to po dlouhé přestávce první akce, na níž mohli oba reprezentační trenéři vidět vybrané hráče a hráčky v zápasech. Účastnila se ho osmička pozvaných a teprve až poslední kolo obou soutěží rozhodlo o tom, kdo se nakonec radoval z celkového vítězství. Turnaj mužů vyhrál Šimon Bělík, ženám vládla Karin Adámková.

♦   Už po jedenácté hostila TJ Ostrava ve svém areálu mistrovství republiky družstev staršího žactva. Kvůli pandemii koronaviru se červnový termín přesunul na konec srpna, ovšem týmy přijely na sever Moravy v sestavách, v nichž mohly startovat v minulé sezoně. Tituly si nakonec odvezli hráči Kotlářky Praha a hráčky Sokola PP Hradec Králové 2. O den později nastoupili za stoly dorostenci a dorostenky. Turnaj dorostenců vyhráli hráči TJ Ostrava KST a obhájili mistrovský titul, v dorostenkách byly nejlepší hráčky SKST Hodonín.

♦   Na začátku září začaly obě nejvyšší domácí ligové soutěže. Extraligu mužů rozehrálo deset týmů, Extraligu žen dokonce rekordních patnáct. Vybraná utkání mužské soutěže mohli diváci po letech opět sledovat v televizi. Tradiční formát duelu v Ping-pong,tv vysílala i stanice ArenaSport. Radost hráčů, trenérů a fanoušků netrvala dlouho. Muži stihli odehrát čtyři kola, ženy šest. Pak byly ligové soutěže až do konce roku odloženy.

♦   Už od konce června 2020 začali hráči a hráčky využívat za zpřísněných hygienických podmínek vnitřní sportoviště Národního tréninkového centra stolního tenisu v Havířově-Šumbarku. V červenci už v hale trénovaly například ženské reprezentační týmy Polska a Maďarska, které přijely na společné soustředění, v srpnu se konaly první turnaje. Na oficiální otevření 14. září byli pozváni zástupci města, kraje, Ministerstva sportu mládeže a tělovýchovy a samozřejmě také vedení České asociace stolního tenisu

♦   Seriál bodovacích turnajů nové sezony začal v Praze Velkou cenou Jižního Města v kategoriích mladšího a nejmladšího žactva a STEN Marketing Open pro kategorie dorostu a staršího žactva. Na turnaje sice nepřijelo kvůli zpřísněným hygienickým podmínkám a možným obavám z nákazy několik hráčů a hráček, jejich úroveň však byla i přesto vysoká. Soutěžilo se pouze ve dvouhrách a nejúspěšnější hráčkou víkendu byla Veronika Poláková z Vlašimi. Vyhrála dvouhru mladších i starších žákyň. Martin Šíp v pražské Kotlářky ovládl svoji kategorii starších žáků. Soutěž dorostenců ovládl Jan Pisár z Rakovníka, dvouhru dorostenek pak Klára Hrabicová z Havířova. Ve dvouhře mladších žáků potvrdil Petr Hodina, že mu trénink v rakouském Welsu svědčí. Vyhrál naprosto přesvědčivě. V kategorii nejmladšího žactva zvítězili Lukáš Elicer ze Slaného a Simona Holubová z Hodonína.

♦   Ostravský šestnáctiletý dorostenec Šimon Bělík z TTC Ostrava 2016 porazil ve finále mistrovství republiky Františka Onderku z TJ Ostrava KST 4:1 a poprvé v kariéře vybojoval dorostenecký titul v jednotlivcích.

♦   Šampionát dorostenek skončil obrovským úspěchem domácích stolních tenistek, když ve finále proti sobě nastoupily Klára Hrabicová a Nela Hanáková. Věkem mladší Nela Hanáková sice začala lépe, ovšem po dramatické sedmisetové bitvě se nakonec z titulu radovala Klára Hrabicová.

♦   Nezúčastnili se ho sice všichni pozvaní hráči a hráčky, přesto ale měl prestižní turnaj TOP 10 juniorů a kadetů v Berlíně skvělou úroveň. Nejlépe si vedli v juniorských kategoriích Němec Kay Stümper a Francouzka Prithika Pavadeová, kteří za tři dny ani jednou neprohráli. Z české trojice dopadla nejlépe kadetka Helena Sommerová, která skončila pátá. Junior Tomáš Martinko obsadil šesté místo a juniorka Linda Záděrová byla osmá.

♦   Na začátku listopadu se v rámci projektu RESTART konaly tři turnaje v Číně. Na Světovém poháru mužů a žen, následném podniku ITTF Finals a na představení WTT v Macau nestartoval ani jeden český hráč či hráčka.

♦   Liga mistrů mužů a žen se pro sezonu 2020/2021 odehrála v tzv. bublinách, tedy turnajích na jednom místě za zpřísněných hygienických podmínek. V rakouském Linzi hráčky SKST Stavoimpex Hodonín nepostoupily do semifinále, muži TTC Enfireex Ostrava v německém Düsseldorfu rovněž skončili už v základní skupině. Oba týmy ovšem postoupily do jarní fáze Evropského poháru.