K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Světová olympijská kvalifikace pro soutěž družstev byla vylosována


České týmy nemají snadné soupeře, ale oba trenéři se shodli, že se o postup jejich svěřenci poperou

Oba české týmy už znají své soupeře na světové kvalifikaci družstev pro olympijské hry v Tokiu. Muži nastoupí k prvnímu utkání v portugalském Gondomaru ve středu proti celku Severní Koreje, ženy změří síly s Rakouskem.

Nedalo se očekávat, že by cesta mezi vyvolených šestnáct družstev na olympijském turnaji byla snadná, ovšem trenéři obou českých týmů neskrývali po losování rozpaky. Muži byli mezi šestnácti nasazenými a pro první kolo mohli dostat rozhodně slabšího či přinejmenším více „čitelného“ soupeře. Severní Korea je v tomto směru opravdu hodně velká neznámá. „Soupeře jsme se dozvěděli až úplně jako poslední a zbyla na nás Severní Korea. Přitom jen o jedno kolo dřív si jméno svého soupeře tahal z osudí lucemburský trenér. Je to smůla, protože Severní Korea je určitě soupeř velmi kvalitní, ale především hodně neznámý,“ přiznal trenér Josef Plachý.

Jeho svěřenci sice před dvěma lety na světovém šampionátu v Halmstadu tohoto soupeře dvakrát porazili, jenže to může být maximálně tak drobná psychická výhoda. „Bude se hrát jiným systémem, bude se hrát čtyřhra, ale to hlavní je, že budeme mít o našem soupeři minimum informací. Snad si i Korejci v tomto směru vzpomenou, že s námi před dvěma lety dvakrát prohráli. V tom bychom měli mít navrch.“ Pokud se českému národnímu týmu podaří postoupit do druhého kola, v něm by ho čekal vítěz utkání Korea – Rusko. Korejci jsou přitom na turnaji nejvýše nasazeným týmem. Trenér Josef Plachý však po losu jasně zdůraznil, že se s hráči bude připravovat výhradně na první utkání, o tom, co bude případně dál vcelku logicky hovořit nechtěl.

V trochu jiné pozici byl trenér žen Peter Engel. Jeho svěřenkyně čeká na úvod silné Rakousko, v čele s jednou z nejlepších Evropanek Sofií Polcanovou. Na rozdíl od Josefa Plachého tak mohl ihned po losu uznat kvalitu a sílu soupeřek. „Polcanová se skvělá hráčka, Liu Jia má obrovské zkušenosti a Amelie Soljaová je svým herním stylem velmi nepříjemná. Je to zkrátka soupeř, který bude v utkání určitě favoritem. Budeme muset předvést nejlepší náš výkon, abychom tak silný tým mohli porazit,“ uvažoval o ambicích.

Souhlasně přitakával, že je na druhé straně dobře, že se Češky v boji o olympiádu neutkají s žádným asijským družstvem. V případě postupu by totiž narazily na vítězky utkání Španělsko – Velká Británie. „No, to už by bylo přece jen o něco veselejší, ale znovu opakuji, Rakousko je nesmírně silný protivník na úvod turnaje,“ dodal Peter Engel.

Olympijská kvalifikace družstev startuje v portugalském Gondomaru ve středu, Do Tokia si z ní zajistí postup devět týmů. Osm vítězů druhého kola a pak ve druhé fázi nejlepší tým ze všech poražených „finalistů“, tedy týmů, který ve druhém kole prohrají.

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE