K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Tomáš Polanský vyhrál anketu Stolní tenista roku 2018


Mistr Evropy do 21 let nedal v hlasování odborné komise svým soupeřům šanci

Součástí slavnostního zahájení mistrovství České republiky mužů a žen a juniorů do 21 let v Teplicích bylo také vyhlášení ankety Stolní tenista roku 2018. Podobně jako v loňském roce byla anketa dvojstupňová. Nejprve hlasovali fanoušci stolního tenisu, kteří vybrali finalisty. Ve druhém kole pak komise, složená z reprezentačních trenérů seniorských i juniorských družstev, trenérů SCM a RCM, členů výkonného výboru ČAST, předsedů odborných komisí ČAST.

Cenu pro Stolní tenistku roku 2018 převzal z rukou předsedy ČAST Zbyňka Špačka hráč bundesligového 1. FC Saarbrücken Tomáš Polanský. Přestože kvůli zranění druhou polovinu roku prakticky nehrál, zaznamenal v březnu v Minsku úspěch, na který stolní tenis už několik let čekal. Stal se mistrem Evropy do 21 let ve dvouhře a na šampionátu přidal ještě bronz ve čtyřhře společně s Denniem Kleinem. „Je to pro mne veliké překvapení, protože jsem nehrál půl roku. Myslel jsem si, že anketu vyhrají třeba Luboš Jančařík, Pavel Širuček nebo Hanka Matelová. Ti odávali kvalitní výkony v průběhu celého roku. Mně stačilo pouze jedno vítězství na mistrovství Evropy. Mám z toho ale samozřejmě velikou radost,“ řekl čerstvý držitel ocenění.

Nad tím, jak těžké bude vítězství v této anketě obhájit, se lehce pousmál. „Bude záležet na tom, jak se mi bude dařit. Už třeba za týden při obhajobě titulu na šampionátu jedenadvacítek. A pak je tady mistrovství světa, kam bych se rád nominoval a další velké akce. Tak uvidíme.“

Také kategorii talent roku opanoval medailista z evropského šampionátu. Kadet Šimon Bělík z TTC Ostrava 2016 na juniorském ME v Kluži vybojoval ve dvouhře bronzovou medaili. Dařilo se mu i v dalších měsících. Je mistrem republiky své věkové kategorie v jednotlivcích i družstvech a na podzim si připsal mimořádný individuální úspěch, když v utkání Ligy mistrů porazil hráče světové stovky Egypťana Omara Assara a Francouze Tristana Floreho.

Trenérem roku byl vyhlášen Josef Plachý, který jako kouč českého národního týmu mužů dovedl družstvo na MS v Halmstadu k třinácté příčce. Družstvem roku se staly hráčky SKST Hodonín – Stavoimpex. Na jaře obhájily mistrovský titul, a přestože družstvo opustila Renáta Štrbíková, v novém složení se Hodonín na podzim probojoval do čtvrtfinále Ligy mistryň.

Cenu Fair play, kterou uděluje Komise rozhodčích ČAST získala hráčka CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava Hana Kubátová. „Během extraligového utkání 2. prosince 2018 mezi Ostravou a Vlašimí odehrála třetí dvouhru domácí Hana Kubátová proti hostující Anně Matějovské. Zápas byl velmi vyrovnaný, Kubátová se ujala vedení 2:1 na sety, čtvrtý set se ale obě hráčky přetahovaly a došlo až na koncovku, ve které Kubátová vedla 13:12 a měla tudíž mečbol. Následný balonek dle všech přihlížejících Matějovská zkazila a šla podat soupeřce ruku, ale Kubátová nesouhlasila s tím, že se jednalo o ,,prasátko“, a tudíž bod náleží Matějovské. Hra tak pokračovala. Kubátová nakonec čtvrtou sadu prohrála, ale v páté už se radovala z vítězství,“ hovoří se v návrhu komise.

Svého favorita si vybrali také sami fanoušci. Kategorii Nejsympatičtější hráč vyhrál František Kanta z HC Ostrov Havlíčkův Brod.

 

Vítězové ankety Stolní tenista roku 2018

Stolní tenista roku: Tomáš Polanský (1. FC Saarbrücken)

Talent roku: Šimon Bělík (TTC Ostrava 2016)

Trenér roku: Josef Plachý

Družstvo roku: ženy SKST Hodonín – Stavoimpex (Renáta Štrbíková, Natália Partyková, Kateřina Pěnkavová, Markéta Ševčíková, Solomiya Brateyková, Guo Ruichen, trenér Jaroslav Mikeska)

Cena fair play: Hana Kubátová (CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava)

Cena fanoušků pro nejsympatičtějšího hráče: František Kanta (HB Ostrov Havlíčkův Brod)

Jak hlasovali členové odborné poroty, složené z extraligových trenérů, reprezentačních trenérů seniorských i juniorských družstev, trenérů SCM a RCM, členů výkonného výboru ČAST a předsedů odborných komisí ČAST, najdete ZDE