K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zemřel Josef Janda, úspěšný trenér a držitel Ceny českého SCI


V roce 1999 se ženy Sokolu Nusle pod jeho vedením radovaly z historického titulu mistryň republiky

V úterý 16. června 2020 zemřel ve věku sedmdesáti sedmi let bývalý úspěšný trenér a také rozhodčí Josef Janda. Svoji trenérskou dráhu spojil s pražským Sokolem Nusle, kde vychoval řadu skvělých hráček.

V devadesátých letech působil ve funkci reprezentačního kouče kadetek a juniorek, pod jeho vedením české týmy i jednotlivci přivezli řadu medailí. Největším úspěchem v jeho kariéře však byl zisk mistrovského titulu žen Sokolu Nusle Praha v sezoně 1998/1999.

Co se v historii klubu nepovedlo takový hvězdám, jakými byly Ilona Uhlíková-Voštová nebo Alena Suchánková-Šafářová, dokázalo družstvo ve složení Petra Čadová, Andrea Štěpánková, Lenka Radnicová a Markéta Vondráková. Ve finále překvapivě porazilo SKST Vlašim.

Pro bývalou úspěšnou československou a českou reprezentantku Alenu Suchánkovou, čtyřnásobnou medailistku z ME a účastnici olympijských her v Soulu 1988, byl Josef Janda víc, než jen trenér. „Přišla jsem do Prahy ve dvanácti letech a od začátku jsem bydlela u Jandů doma. Trénovala jsem v tehdejším Orbisu, což byl předchůdce Sokolu Nusle, ale také pak ve středisku na Spartě. Měla jsem tedy možnost poznat trenéra Jandu nejen po stránce sportovní. Byl to obrovský fachman a skvělý odborník, zejména v oblasti techniky stolního tenisu. Ale také skvělý člověk, díky němu a jeho rodině jsem se mohla věnovat stolnímu tenisu naplno. Jeho dcera Lenka je něco jako moje sestra, máme dodnes vřelý vztah. Společně se svojí ženou, která už je bohužel také po smrti, byli skvělou rodinou. Naučili mě spoustu věcí a měli veliký podíl na mém hráčském růstu,“ vzpomíná na svého kouče a roky strávené v jeho rodině Alena Suchánková.

V roce 2003 byl Josef Janda oceněn jako teprve třetí v pořadí Cenou českého Swaythling Clubu International.

Čest jeho památce!

Související novinky

Všechny novinky