Šampionát v Mnichově začíná už za dva týdny

Přesně od 13. srpna se v Mnichově rozběhnou soutěže letošního evropského šampionátu jednotlivců. Přípravy hráčů a hráček na evropský vrchol letošního roku jsou tedy v plném proudu, a ne jinak je tomu u obou českých reprezentačních výběrů.

V minulém týdnu se muži pod vedením trenéra Josefa Plachého připravovali v Polsku, s členkami národního týmu žen vyrazil Petr Nedoma do Německa. Tento týden už mají obě složky přípravu trochu odlišnou.

Kvarteto žen Hana Matelová, Kateřina Tomanovská, Zdena Blašková a Markéta Ševčíková pokračuje v přípravě v Národním tréninkovém centru v Havířově. Společnost jim dělají výběry Maďarska a Řecka. „Minulý týden v Düsseldorfu byl hodně o objemové přípravě, nyní už bude větší důraz kladen na samotnou hru a více času hráčky stráví za stoly. Vše probíhá podle plánu, a do Německa se budeme přesunovat 11. srpna. Až na jednu výjimku, kterou je Hanka Matelová. Ta dorazí do dějiště šampionátu po vlastní ose později. V singlu (nasazená pětka – pozn. aut.) i deblu je mezi nasazenými a mix nehraje. První tři dny se ji turnaj netýká,“ vysvětluje Petr Nedoma.

Připomíná také, že česká ženská jednička podřizuje úspěchu na mistrovství Evropy vše. Právě dnes totiž v Tunisu začíná turnaj světového okruhu, na němž Matelová vloni vyhrála. Kvůli přípravě na šampionát však tento podnik ve svém programu zrušila. „Na loňské vítězství v Tunisu bude Hanka určitě navždy vzpomínat, ale jsou tady další výzvy. Touží po medaili z mistrovství Evropy, proto obětovala start v Africe a vše podřizuje přípravě na turnaj v Mnichově. Víme, že vybojovat medaili na mistrovství světa je prakticky nereálné, mistrovství Evropy je v tomto směru mnohem šancovnější, a proto jsme se dohodli, že se na turnaj připraví, jak nejlépe bude umět.“

Také v mužském singlu bude v Mnichově jeden český hráč nasazený, takže se vyhne kvalifikaci. Čtvrtfinalista minulého mistrovství Lubomír Jančařík je turnajovou třicítkou, ale podobně jako ostatní nominovaní hráči, absolvuje přípravu podle plánu, který vytvořil trenér Josef Plachý. „Minulý týden jsme byli na soustředění v Polsku a trénovali jsme společně se silným domácím výběrem. Po dlouhé době jsme byli zase jako mančaft pohromadě, atmosféra byla výborná a jsem s kvalitou tréninků velmi spokojen,“ říká kouč reprezentace mužů.

Na šampionát pocestuje pětice Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, Pavel Širuček, David Reitšpies a Jiří Martinko, v Polsku na soustředění doplnil sudý počet hráčů Tomáš Martinko. Tento týden se budou čeští reprezentanti připravovat individuálně ve svých tréninkových skupinách, o víkendu pak vyrazí do Saarbrückenu na závěrečné soustředění. „Tam už pojede jen pětice nominovaných a ze soustředění se budeme přesouvat přímo do dějiště šampionátu,“ dodává trenér Plachý.

Letošní mistrovství Evropy jednotlivců v Mnichově je součástí tzv. multisportovních her, kdy se v jednom městě bude bojovat o medaile hned v několika sportech. Stolnímu tenisu budou dělat společnost další populární sporty jako například atletika, plážový volejbal, gymnastika nebo sportovní lezení.

Kompletní informace o ME jednotlivců najdete ZDE

související články